Դատաբժշկական փորձաքննություն կիրականացվի և կպարզվի՝ Տարոն Սահակյանը ո՞ղջ է եղել, ե՞րբ տարվել է Բաքու. Արթուր Ղազինյան
19/11/2021 16:37
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում անդրադարձավ նոյեմբերի 16-ին ծավալված ռազմական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմի կորուստների մասին տրվող հակասական տեղեկատվությանը, մասնավորապես՝ ավագ լեյտենանտ Տարոն Սահակյանի մահվան հանգամանքների շուրջ բազմաթիվ հարցեր առաջացնող տեղեկություններին։
Մասնավորապես, մամուլում տեղեկություն էր հայտնվել, որ հայկական կողմը ադրբեջանական սադրանքի ժամանակ թշնամու զինծառայողների է գերեվարել, ապա հրաման է ստացվել ազատ արձակել նրանց։ Թշնամուն գերի վերցրած Տարոն Սահակյանն այդ հրամանը կատարելիս ինքն է գերեվարվել։ Այս տեղեկություններին հաջորդեց պաշտոնական հերքում՝ ՊՆ-ից, հերքմամբ հանդես եկավ նաև զոհված ավագ լեյտենանտի եղբայրը։
Պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը ուշադրություն հրավիրեց մի քանի հանգամանքների վրա․ մարտերը ծավալվել են հայ-ադրբեջանական շփման գծում, սակայն գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը Բաքվի՛ց է ինքնաթիռով, հատուկ չվերթով Երևան տեղափոխել Տարոն Սահակյանի աճյունը, բացի այդ, տեղափոխել է միայն նրա աճյունը, այլ զոհվածների մարմիններ ինքնաթիռով չեն բերվել։
«Հարց է առաջանում, թե ինչպե՞ս Տարոն Սահակյանի մարմինը հայտնվեց Բաքվում, ինչու՞ Ռուստամ Մուրադովը գնաց միայն նրան բերելու՝ հատուկ չվերթով, ի՞նչ հանգամանքներում է տեղի ունեցել։ Կառավարական ֆեյքերը տարածում էին մի տեղեկություն, ըստ որի Տարոնի եղբայրը հայտնում է, որ մարմինը տեսել է, այն խոշտանգված չի եղել։ Ես կարծում եմ, որ սա ամենաառեղծվածային պահերից մեկն է, որը պետք է դառնա հատուկ հետաքննության նյութ»,- ասաց Ղազինյանը՝ շեշտելով, որ ոչ ոքի իր հայտարարությունների համար մեղադրելու ցանկություն չունի, սակայն իշխանության 3 տարվա տեղեկատվական քաղաքականությունը շատ հարցեր է առաջացնում։
«Տարոն Սահակյանի մարմինը դատաբժշկական փորձաքննության կենթարկվի, և մենք իրականում կհասկանանք՝ նա ո՞ղջ է եղել, երբ տարվել է Բաքու, թե՞ ոչ, որովհետև հարց է առաջանում՝ մահացածին ինչու՞ են տանում Բաքու և ինչու՞ է Ռուստամ Մուրադովը գնում նրան բերելու։ Ենթադրում եմ, որ գնացել էր բերելու ոչ թե աճյունը, այլ անձին և տեսել է, որ մահացած է»,- կարծիք հայտնեց Արթուր Ղազինյանը։
Նա նաև ենթադրեց, որ այս դեպքը մեծ աղմուկ է բարձրացրել ոչ միայն Հայաստանում։
«Ենթադրում եմ, որ այս դրվագը բավականին մեծ աղմուկ է բարձրացրել ոչ միայն հայկական ու ադրբեջանական տիրույթում, այլև ռուսական միջնորդական առաքելության մեջ, և Ռուստամ Մուրադովն իր պարտքն է համարել գնալ այդ զինվորականի հետևից։ Դա հետագայում կպարզվի, մութ չի մնա»,- նշեց պատգամավորը։

Будет проведена судебно-медицинская экспертиза для выяснения, был ли Тарон Саркисян жив, когда его везли в Баку – Артур Казинян
19/11/2021 17:47
Депутат парламента от фракции «Армения» Артур Казинян обратился сегодня на пресс-конференции к противоречивой информации о потерях армянской стороны в результате развязанных Азербайджаном 16 ноября военных действий, в частности к сведениям об обстоятельствах смерти старшего лейтенанта Тарона Саакяна, вызывающим многочисленные вопросы.
В СМИ появилась информация о том, что армянская сторона во время азербайджанской провокации пленила военнослужащих врага, но затем был дан приказ отпустить их. Тарон Саакян при выполнении этого приказа был взят в плен. Министерство обороны выступило с опровержением этой информации, брат погибшего старшего лейтенанта также опровергнул распространенные сведения.
Артур Казинян обратил внимание на несколько обстоятельств: бои велись на армяно-азербайджанской линии соприкосновения, однако тело Тарона Сакисяна было доставлено генерал-лейтенантом Рустамом Мурадовым в Ереван спецрейсом из Баку. Кроме того, было доставлено только его тело, других тел самолете не было.
«Возникает вопрос, как тело Тарона Саркисяна оказалось в Баку? Почему Рустам Мурадов отправился в Баку, чтобы привезти спецрейсом только его тело? В каких обстоятельствах это произошло? Правительственные фейки распространяют информацию, согласно которой брат Тарона сообщил, что видел тело, на нем не было следов пыток. Я считаю, что это один из самых загадочных моментов, который должен стать предметом специального расследования», - сказал Артур Казинян, отметив, что не собирается обвинять кого-то из-за его заявлений, однако информационная политика властей в течение 3 лет вызывает множество вопросов.
«Когда будет проведена судебно-медицинская экспертиза, мы поймем, был ли он жив, когда его везли в Баку или нет. Поскольку возникает вопрос, почему мертвого везут в Баку? И почему Рустам Мурадов летит в Баку, чтобы привезти его? Предполагаю, что он поехал, чтобы привести не тело, а живого человека, но увидел, что он мертв», - выразил мнение Артур Казинян.
Он также предположил, что этот случай вызвал резонанс не только в Армении.
«Я предполагаю, что этот инцидент вызвал большой резонанс не только в армянском и азербайджанском сегменте, но и в российской посреднической миссии, и Рустам Мурадов посчитал своим долгом поехать за этим военным. Это выяснится в дальнейшем», - сказал депутат.