«Հայաստան. հիշողության թել». Իտալական Rai 1 հեռուստաընկերությունը ծավալուն ֆիլմ է պատրաստել Հայաստանի մասին
20/11/2021 13:20
Իտալական Rai 1 հեռուստաընկերությունը ծավալուն ֆիլմ է պատրաստել Հայաստանի մասին: Հայտնի լրագրող Ստեֆանիա Բատիստինիի՝ «Հայաստան. հիշողության թել» վերնագրված ֆիլմը սկսվում է Եռաբլրի կադրերով: Այն անդրադառնում է արցախյան 44-օրյա պատերազմին, դրա պատճառներին ու հետևանքներին, այդ պատերազմում Թուրքիայի դերին, Հայաստանում և Արցախում հետպատերազմյան իրողություններին ու սահմանային իրավիճակին:
Ֆիլմում խոսվում է նաև Հայաստանի և Արցախի քրիստոնեական ժառանգության մասին, նշվում է, որ Հայաստանը, լինելով հնագույն քրիստոնեական քաղաքակրթություն կրող երկիր Կովկասի սրտում, բնական կամուրջ է Արևմուտքի և Արևելքի միջև:
Հեղինակն այցելել է Մատենադարան, Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան-ինստիտուտ, հայկական եկեղեցիներ, անդրադարձել պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցված հայկական պատմամշակութային և քրիստոնեական ժառանգության պահպանության խնդիրներին: Ֆիլմում նա ներկայացրել է նաև Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ իր հարցազրույցները:
Նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես խոսել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված պատերազմի պատճառների, Թուրքիայի ներգրավվածության, հետպատերազմյան իրավիճակի, մարդասիրական խնդիրների և մինչ օրս Ադրբեջանում անազատության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների մասին:
Ֆիլմում շեշտվում է նաև հնագույն քրիստոնեական արժեքներ կրող երկու բարեկամ երկրների՝ Հայաստանի և Իտալիայի միջև համագործակցության կարևորությունը, անդրադարձ է կատարվում միջպետական ներկա հարաբերություններին և, այդ համատեքստում, Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ հոկտեմբերին Իտալիա կատարած առաջին պետական և Վատիկան պաշտոնական այցերին:

«Армения. Нить памяти» – итальянский телеканал Rai 1 снял полномасштабный фильм об Армении
Итальянский телеканал Rai 1 снял полномасштабный фильм об Армении. Фильм «Армения. Нить памяти», автором которого является известная журналистка Стефания Батистини, начинается кадрами с военного пантеона «Ераблур». Он затрагивает 44-дневную арцахскую войну, ее причины и последствия, роль Турции в этой войне, послевоенные реалии в Армении и Арцахе, а также нынешнюю пограничную ситуацию.
В фильме также рассказывается о христианском наследии Армении и Арцаха, отмечается, что Армения, будучи страной с древней христианской цивилизацией в самом сердце Кавказа, является естественным мостом между Западом и Востоком.
Автор посетила Матенадаран, Мемориал памяти жертв Геноцида армян и музей-институт, армянские церкви, обратилась к проблемам сохранения армянского историко-культурного и христианского наследия, перешедших под контроль Азербайджана после войны. В фильме она представила также свои интервью с президентом республики Арменом Саркисяном, Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, Защитником прав человека Республики Армения Арманом Татояном.
В частности, президент Саркисян рассказал о причинах развязанной Азербайджаном против Арцаха войны, о вмешательстве Турции, о послевоенной ситуации, гуманитарных проблемах и армянских военнопленных, которые до сих пор удерживаются в Азербайджане.
В фильме подчеркивается важность сотрудничества между двумя дружественными странами с древними христианскими ценностями – Арменией и Италией, затрагиваются сегодняшние межгосударственные отношения, и в данном контексте состоявшиеся в октябре официальные визиты президента Армении Армена Саркисяна – первый государственный визит в Италию и официальный визит в Ватикан.