Անկարան երկխոսության համար նոր պայմաններ է առաջադրում․ դրանց թվում է «միջանցքը»․ Միրզոյան
Ֆրանսիական հեղինակավոր «Լը Ֆիգարո» (Le Figaro) օրաթերթին տված հարցազրույցում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադառնալով Թուրքիայի հետ հարաբերություններ կարագավորելու հարցին, ասել է.
«Մենք մշտապես հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք կարգավորել մեր հարաբերություններն առանց նախապայմանների՝ չնայած Արցախի դեմ պատերազմի ընթացքում Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերված հսկայական աջակցությանը՝ ինչպես քաղաքական առումով, այնպես էլ՝ սպառազինության մատակարարմամբ և հազարավոր օտարերկրյա վարձկանների տեղակայմամբ։
Մենք դրական ազդակներ ենք ստացել Թուրքիայի կողմից երկխոսությունը վերաբացելու ուղղությամբ, բայց այն խրթին է մնում։ Անկարան նոր պայմաններ է առաջադրում։ Դրանց թվում Ադրբեջանը և Նախիջևանը կապող «միջանցքն» է։ Դա բացարձակապես չի կարող քննարկման առարկա լինել։ Պետությունները պետք է տարանցում թույլ տան՝ պահպանելով սեփական տարածքի նկատմամբ ինքնիշխանությունը։ Տարածաշրջանի հաղորդակցության բոլոր ուղիները պետք է վերաբացվեն»։

Анкара выдвигает новые условия для диалога: в их числе «коридор» – Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян обратился в интервью Le Figaro к вопросу урегулирования отношений с Турцией.
«Мы всегда заявляли, что готовы урегулировать наши отношения без предварительных условий, несмотря на огромную помощь, оказанную Турцией Азербайджану во время войны против Арцаха, как в виде политического содействия, так и поставок вооружения и иностранных наемников.
Мы получили позитивные сигналы из Турции о возобновлении диалога, но он остается сложным. Анкара выдвигает новые условия. В их числе «коридор», связывающий Азербайджан и Нахичеван. Это абсолютно не может быть предметом обсуждений. Государства должны позволять транзит, сохраняя суверенитет над собственной территорией. Все коммуникации в регионе должны быть открыты», - заявил Арарат Мирзоян.