Ադրբեջանը հաստատել է 40 հայ ռազմագերիների առկայությունը, իսկ ևս 100-ինը՝ ժխտել. Արարատ Միրզոյան
Բազմաթիվ են վկայությունները՝ հայ ռազմագերիների հանդեպ կիրառվող անմարդկային և արժանապատվությունը վիրավորող վերաբերմունքի ու կտտանքների մասին, ֆրանսիական հեղինակավոր «Լը Ֆիգարո» (Le Figaro) օրաթերթին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Այս դեպքերը փաստագրված են տարբեր միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների, այդ թվում՝ «Human Rights Watch»-ի կողմից։ Մեզ մոտ առկա են նաև փաստագրված տեսանյութեր և լուսանկարներ, որոնք վկայում են այդ անձանց գերեվարված լինելու մասին, սակայն Ադրբեջանը չի հաստատում նրանց գոյությունը։
Նրանք կարող են արտադատական մահապատժի ենթարկված լինել, պահվել ընդհատակյա բանտերում կամ մարդկային օրգանների թրաֆիքինգի զոհ դարձած լինել։ Ադրբեջանը հաստատել է 40 հայ ռազմագերիների առկայությունը, իսկ ևս 100-ինը՝ ժխտել», - ասել է նախարարը՝ պատասխանելով հարցին, թե քանի՞ ռազմագերի է պահվում Ադրբեջանում և ինչպիսի՞ պայմաններում։

Азербайджан подтвердил только наличие 40 армянских военнопленных и отрицает существование еще 100 – Арарат Мирзоян
20/11/2021 15:23
Есть многочисленные свидетельства бесчеловечного обращения и пыток в отношении армянских пленных в Азербайджане, заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в интервью Le Figaro.
«Эти случаи задокументированы различными международными неправительственными организациями, в том числе, Human Rights Watch. У нас есть задокументированные фото и видеоматериалы, свидетельствующие о наличии плененных лиц, однако Азербайджан не подтверждает их существование.
Они могли быть казнены во внесудебном порядке, содержаться в подпольных тюрьмах или стать жертвами трафикинга человеческими органами. Азербайджан подтвердил наличие 40 армянских военнопленных и отрицает существование еще 100», - сказал глава МИД Армении, отвечая на вопрос об числе удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и условиях их содержания.