Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 38 նոր դեպք է գրանցվել, արձանագրվել է 2 մահ
Նոյեմբերի 21-ին կատարվել է 103 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 38 նոր դեպք է գրանցվել:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 132 վարակակիր: Բժիշկները 23 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 74-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում։
2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 21386 քաղաքացու հետազոտություն, որից 3513-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արձանագրվել է 2 մահվան դեպք։ 54-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր շնչական անբավարարություն, երկրորդ տիպի շաքարային դիաբետ:
56-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր շնչական անբավարարություն:

В Арцахе выявлено 38 случаев заражения коронавирусом, скончались два человека
В Арцахе 21 ноября проведены 103 теста на коронавирус, в республике выявлено 38  новых случаев заражения коронавирусом.
Как сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах, в данный момент стационарное лечение проходят 132 пациента с диагнозом COVID-19. Врачи оценивают состояние 23 пациентов как крайне тяжелое, 74 – как тяжелое, в том числе в молодом возрасте. Пациенты с легкой формой получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
Зарегистрированы два случая смерти от коронавируса. Скончались 54-летняя женщина, у которой была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, острая дыхательная недостаточность, сахарный диабет II типа и 56-летний мужчина, у которого была диагностирована двухсторонняя полисегментарная пневмония, острая дыхательная недостаточность.
В 2021 году в Арцахе проведено тестирование 21 386 граждан для выявления коронавирусной инфекции, у 3513 – подтвержден положительный результат.