Արման Թաթոյանը ԱՄՆ կոնգրեսականին է ներկայացրել նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք
22/11/2021 13:22
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆի հետ քննարկման ընթացքում ներկայացրել եմ ադրբեջանական իշխանությունների, զինված ուժերի կողմից ՀՀ գյուղերի հարևանությամբ զինված հարձակումների, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտմամբ ճանապարհների արգելափակումների իրավական հիմքերից զուրկ լինելու փաստերը, Facebook-ում գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Քննարկումը կազմակերպվել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան տարածաշրջանի կողմից (The Armenian National Committee of America-Western Region (ANCA Western Region), որին մասնակցել են նաև Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի Արևմտյան տարածաշրջանի (ANCA-WR) հանձնախմբի ղեկավար տիկին Նորա Հովսեփյանը, Ժամանակավոր գործադիր տնօրեն Վերջինի Թուլումյանը (Verginie Touloumian) և Կառավարության հարցերով համակարգող Ռուբեն Կարապետյանը:
Հայաստանի օմբուդսմանը ԱՄՆ կոնգրեսականին ներկայացրել է 2021թ. նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Սյունիքում, որն ուղեկցվել է քաղաքացիական բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական ուժերի հարձակումներով՝ իրական վտանգի ենթարկելով խաղաղ բնակիչների կյանքի իրավունքն ու առողջությունը: Պաշտպանը ներկայացրել է նաև ադրբեջանական ներխուժումներն ու մարդու իրավունքների խախտումները Գեղարքունիքում, Սյունիքում:
Ադրբեջանական զինված ծառայողներն անօրինական տեղակայված են ՀՀ քաղաքների և գյուղերի միջև ճանապարհներին, որոնք վտանգում են մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, խաթարել են մարդկանց բնականոն կյանքը։
Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայկական կողմի գերիների (այդ թվում՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարվածները) անհապաղ վերադարձին և արհեստական, իրավական հիմքերից զուրկ դատավարություններին՝ կարևորելով միջազգային ատյանների արձագանքը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել կոնգրեսական Շիֆին մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ իր ակտիվ գործունեության համար։
Արման Թաթոյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հովանավորվող հայատյացությունը ամբողջ աշխարհում ապրող երկու ժողովուրդներին թշնամանքի մեջ պահելու նպատակային քաղաքականություն է, այն վտանգում է նաև այդ երկրների կայունությունն ու մարդու իրավունքների համակարգը։

Арман Татоян представил конгрессмену США вторжение ВС Азербайджана 16 ноября на суверенную территорию Армении
Защитник прав человека Армении Арман Татоян провел беседу с членом Палаты представителей Конгресса США Адамом Шиффом.
Обсуждение было организовано Армянским национальным комитетом Америки (ANCA Western Region) в формате видеоконференции.
Омбудсмен Армении представил конгрессмену США вторжение вооруженных сил Азербайджана 16 ноября 2021 года на суверенную территорию Армении в Сюнике, которое сопровождалось атаками азербайджанских ВС в непосредственной близости с населенными пунктами, подвергая реальной опасности право мирных жителей на жизнь и здоровье. Омбудсмен также рассказал о вторжениях азербайджанцев и нарушениях прав в Гегаркунике и Сюнике.
Азербайджанские военнослужащие незаконно размещены на дорогах между городами селами Армении. Они представляют опасность жизни и здоровью людей, подрывают их привычный уклад жизни.
Арман Татоян коснулся необходимости немедленного возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных (в том числе взятых в плен 16 ноября), подчеркнув важность адекватной реакции международного сообщества на судебные разбирательства над пленными армянами в Азербайджане.
Арман Татоян поблагодарил конгрессмена Шиффа за его активную деятельность в сфере защиты прав человека.
Защитник прав человека подчеркнул, что спонсируемая азербайджанскими властями армянофобия – целенаправленная политика, направленная на поддержание вражды между двумя народами, она ставит под угрозу стабильность и правозащитную систему этих стран.