«Չեմ ուզում «նա» դառնա Հայաստանի կործանման վարչապետը». Աշոտյանը հիշել է՝ ինչպես էր արտահայտվել Նիկոլ Փաշինյանի մասին
22/11/2021 10:31
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հիշել է 2018 թվականի մայիսի 1-ին Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետ ընտրելու օրը։
«2018 թվականի մայիսի 1-ին Ազգային Ժողովում փողոցի հսկայական ճնշման ներքո քննարկվում էր «նրա» վարչապետության հարցը։
Մթնոլորտը շիկացած էր։
Հանրապետության հրապարակում տեղադրված մեծ էկրանին հեռարձակվում էր խորհրդարանի նիստը։ Հավաքված ամբոխը ծափահարում էր ի պաշտպանություն «նրան» հնչող ելույթներին, և սուլում մեզ, որ անգամ այդ ազգային խելահեղության վակխանալիային համարձակորեն հիմնավորում էինք, որ «նա» չի կարող լինել ղեկավար։
Հասավ նաև իմ ելույթի հերթը», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Աշոտյանը։
Նա հիշել է՝ իր ելույթի պահին Հանրապետության հրապարակում ժողովված ամբոխը կրկին աշխուժացել է ու էկրանին հեռարձակվող իր ելույթին միջնամատ ցույց տվել և ինչ-որ բառեր վանկարկել։
«Այդպես էր իր ճանապարհը հարթում արյունարբու և անբարո ստահակը, ով ընդամենը 2.5 տարի անց հանգեցրեց մոտ 5 000 նահատակների, Արցախի 80%-ի կորստի և ազգային աղետի, որն այլ կերպ, քան զուլում կոչել չի ստացվում։
Իսկ հիմա այդ սրիկան պատառ-պատառ թուրքին է տալիս Հայաստանի Հանրապետության հողերը և զոհաբերում նոր երիտասարդ կյանքեր։
Հետաքրքիր է, ո՞ւր են հիմա այդ մարդիկ, ինչպե՞ս դասավորվեց նրանց ճակատագիրը, ինչպիսի՞ գին վճարեց այդտեղ հավաքված յուրաքանչյուրն այդ զանգվածային խելահեղության համար...
Չէ, անցյալը երեսով չեմ տալիս։ Թեպետ ասելիք շատ ունեմ, բայց դրա ժամանակն ու սիրտը չունեմ։ Ոչ էլ սեփական պատասխանատվությունից եմ փախչում։ Այդպիսին երբեք չեմ եղել, անգամ ուրիշի բեռն եմ վրաս վերցրել։ Պարզապես իմ ժողովրդի ապագան եմ փորձում մի փոքր ավելի պատասխանատու և կանխատեսելի տեսնել։
Հ.Գ. Իմ այդ ելույթում, հիշում եմ, շեշտեցի. դեմ եմ, որովհետև չեմ ուզում «նա» դառնա Հայաստանի կործանման կամ ՀՀ վերջին վարչապետը։

Армен Ашотян вспомнил о своем выступлении в день избрания Пашиняна: «Не хочу, чтобы он стал премьер-министром конца Республики Армения»
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотят вспомнил 1 мая 2018 года – день избрания в парламенте Никола Пашиняна премьер-министром Армении.
«1 мая 2018 года в Национальном Собрании под огромным давлением улицы обсуждался вопрос "его" премьерства.
Была накаленная атмосфера.
Заседание парламента транслировалось на большом экране, установленном на площади Республики. Собравшаяся толпа аплодировала выступлениям в "его" поддержку и освистывала нас, кто даже во время этой вакханалии национального безумия смело обосновывал, что "он" не может быть премьер-министром.
Очередь дошла также до моего выступления», - написал на своей странице в Facebook Армен Ашотян.
Он вспомнил, что во время его выступления собравшийся на площади народ снова активизировался, демонстрируя свое неодобрение неприличным жестом и выкрикивая какие-то слова.
«Так прокладывал свой путь кровожадный и аморальный мерзавец, который через 2.5 года привел нас к потере 80% Арцаха, 5 000 погибшим и национальному бедствию, которое иначе как злом нельзя назвать.
А сейчас этот подлец по кусочкам сдает турку земли Армении и приносит в жертву новые молодые жизни.
Интересно, где сейчас эти люди? Как сложилась их судьба? Какую цену заплатил каждый из собравшихся там за это массовое безумие?», - написал Армен Ашотян.
Он отметил, что не упрекает никого в произошедшем, хотя ему есть что сказать, однако нет ни времени, ни желания.
«Я также не убегаю от собственной ответственности. Никогда не был таким, брал на себя даже груз ответственность других. Просто пытаюсь увидеть будущее своего народа немного более ответственным и прогнозируемым.
P.S. Помню, в своем выступлении я отметил, что выступаю против, потому что не хочу, чтобы он стал премьер-министром уничтожения или конца Республики Армения.