«Փաստ». Բրյուսելյան հանդիպումը կրելու է «արձանագրային» բնույթ, քանի որ Սոչիում արդեն հիմնական հարցերը որոշված են լինելու
25/11/2021 09:43
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես հայտնի է, դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում նախատեսված է նաև Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, որի նախաձեռնությունը պատկանում է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին։ Այս հանդիպմանն ընդառաջ օրերս հայտնի դարձավ, որ արդեն վաղը՝ նոյեմբերի 26-ին, Սոչիում տեղի կունենա Պուտին-Փաշինյան-Ալիև եռակողմ հանդիպումը, որի նախաձեռնողն արդեն Ռուսաստանի Դաշնության նախագահն է։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, նոյեմբերի 26-ի հանդիպումը նախապես պլանավորված չի եղել, ասել է թե՝ Սոչիի հանդիպումն օրակարգ է մտել «սպոնտան», որպես դեկտեմբերի 15-ի հանդիպման «պրեամբուլա»։ Ավելին, կան տեղեկություններ, որ Սոչիում կողմերը կգան նախնական պայմանավորվածության՝ դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի համապատասխան հանձնաժողով ձևավորելու հարցում, ինչն, ի դեպ, նախօրեի իր ասուլիսում փաստացի հաստատեց նաև Փաշինյանը։
«Ստորագրվելիք պոտենցիալ փաստաթուղթը լինելու է հետևյալի մասին, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ձևավորում են հանձնաժողով, որը սկսում է զբաղվել սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներով»,- ասաց նա:
Մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ այս օրերին արդեն Նիկոլ Փաշինյանը նախնական ցուցակ է կազմել, թե ովքեր են լինելու հանձնաժողովի կազմում, իսկ անունները պաշտոնապես կհայտարարվեն մինչև դեկտեմբերի 15-ը։ Փաստացի, ըստ փորձագիտական շրջանակների կարծիքի, բրյուսելյան այդ հանդիպումը կրելու է առավելապես «արձանագրային» բնույթ, քանի որ Սոչիում արդեն հիմնական հարցերը որոշված են լինելու»։

«Паст»: Брюссельская встреча носит «протокольный» характер, поскольку основные вопросы будет решены в Сочи
25/11/2021 11:21
Газета «Паст» пишет, что как известно, в рамках саммита Восточного партнерства в Брюсселе 15 декабря предусматривается встреча Никола Пашиняна с Ильхамом Алиевым, инициатива которой принадлежит председателю Европейского совета Шарлю Мишелю. В преддверие этой встречи выяснилось, что завтра, 26 ноября, в Сочи состоится трехсторонняя встреча Путин-Пашинян-Алиев, инициатором которой является уже президент РФ.
По сведениям издания, встреча 26 ноября не планировалась заранее, то есть встреча в Сочи была внесена в повестку «спонтанно», как «преамбула» к встрече 15 декабря. Более того, есть сведения, что в Сочи стороны достигнут предварительной договоренности в вопросе формирования соответствующей комиссии для делимитации и демаркации, что, кстати, подтвердил в ходе пресс-конференции также Никол Пашинян.
«Подписываемый потенциальный документ будет о том, что Армения и Азербайджан формируют комиссию, которая начинает заниматься работами по делимитации и демаркации», - сказал он.
«Как передают наши источники, в эти дни Никол Пашинян уже составил предварительный список тех, кто войдет в состав комиссии, а имена будут официально объявлены до 15 декабря. Фактически, по мнению экспертных кругов, эта брюссельская встреча будет носить преимущественно «протокольный» характер, поскольку в Сочи уже будет решены основные вопросы», - пишет газета.