Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ հատվածը մերն է․ Խորհրդային Հայաստանը չէր կարող իր կարևոր կոմունիկացիան կառուցել «մեկ այլ հանրապետության տարածքում»․ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի նախկին հրամանատար
25/11/2021 19:07
«Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ հատվածը մեր տարածքով է անցնում, 1926-29 թվականներին կատարված դեմարկացիոն աշխատանքում ամբողջը կոորդինատներով տրված է, նույնիսկ սահմանների նկարագիր կա»,- Armlur.am-ի հետ զրույցում ասել է ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի նախկին հրամանատար Արմեն Աբրահամյանը։
«Խորհրդային Հայաստանը չէր կարող իր կարևոր կոմունիկացիան կառուցել, իր պետական բյուջեից գումար ծախսել՝ «մեկ այլ հանրապետության տարածքով» ճանապարհ կառուցելու համար»,- հավելել է նա։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացն, ըստ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի նախկին հրամանատարի, տարիներ, նույնիսկ տասնամյակներ է տևելու՝ հատկապես, եթե այն մեկնարկում է այն պայմաններում, որում այսօր Հայաստանն է։
«Մենք մտնելու ենք մի ջրապտույտի մեջ, որից չենք կարողանալու դուրս գալ երկար ժամանակ։ Օրինակը Վրաստանի հետ սահմանն է։ Այդքան նորմալ մթնոլորտում, բարիդրացիական հարաբերություններում 1996-ից մինչև այսօր չենք կարողացել այդ հարցը լուծել։ Ո՞նց կարող ենք այսպիսի ճնշման, պատերազմի, կիսապատերազմի պայմաններում, ռազմական վիճակում այդ աշխատանքները կատարել։ Ես դա անհնարին եմ համարում»,- նշել է Արմեն Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝ երբ հասարակությանն ասվում է, թե սահմանազատումն արագ իրականացնելուց հետո ադրբեջանցիները դուրս կգան մեր տարածքներից, փաստացի ասվում է հետևյալը․ «ադրբեջանցիները դեռ մի 20 տարի էլ կմնան մեր տարածքներում»։
«Որովհետև դրանք շատ երկար պրոցեսներ են։ Նույնիսկ եթե ռուսների կողմից միջնորդավորված ուզենան արհեստականորեն արագացնել այդ պրոցեսները, մի կողմը պետք է գնա մեծ զիջումների, որպեսզի արագ ավարտեն»,- ընդգծել է սահմանապահ զորքերի նախկին հրամանատարը։

Советская Армения не могла построить свою важную коммуникацию «по территории другой республики» – бывший командующий Погранвойск СНБ
25/11/2021 20:32
«21-километровый участок дороги Горис-Капан проходит по нашей территории, в демаркационных работах, проведенных в 1926-29гг., все представлено по координатам, есть даже описание границ», - заявил в беседе с  Armlur.am бывший командующий Пограничными войсками СНБ Армен Абрамян.
«Советская Армения не могла построить свою важную коммуникацию, потратить деньги из своего государственного бюджета для строительства дороги "по территории другой республики"», - добавил он.
По словам бывшего командующего Пограничными войсками СНБ, процесс делимитации и демаркации между Арменией и Азербайджаном будет длиться годы, даже девятилетия, особенно если он начинается в таких условиях, в которых находится сейчас Армения.
«Мы войдем в водоворот, из которого не сможем выйти длительное время. Пример тому, граница с Грузией. В такой нормальной атмосфере, дружественных отношениях, мы с 1996 года до сих пор не смогли решить этот вопрос. Как мы можем под таким давлением, в военных, полувоенных условиях, в состоянии войны проводить такую работу. Я считаю это невозможным», - отметил Армен Абрамян.
По его словам, когда обществу говорится, что после быстрого проведения делимитации азербайджанцы уйдут с наших территорий, то фактически говорят следующее – «азербайджанцы еще лет 20 останутся на нашей территории».
«Потому что эти процессы длятся очень долго. Даже если при посредничестве русских захотят ускорить эти процессы, то одна сторона должна пойти на большие уступки, чтобы быстро закончить», - подчеркнул Армен Абрамян.