Ամերիաբանկը ներգրավել է 30 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամից` ՀՀ-ում կայուն էներգետիկայի և ՓՄՁ ֆինանսավորման համար
26/11/2021 18:58
Ամերիաբանկը և ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը (Նավթ արտադրող երկրների կազմակերպություն) ստորագրել են 30 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ վարկային պայմանագիր՝ երկրում մասնավոր հատվածի զարգացմանն աջակցելու նպատակով:
Վարկի շուրջ 50 տոկոսն ուղղվելու է փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորմանը, ինչը հնարավորություն կտա վերջիններիս ստանալ անհրաժեշտ միջոցներ բիզնեսը զարգացնելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու և գործունեությունը ընդլայնելու համար: Վարկային միջոցների մյուս մասն  ուղղվելու է կանաչ ծրագրերի, մասնավորապես, էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ու Հայաստանում ածխածնային արտանետումների կրճատմանը նպաստող ծրագրերի իրագործմանը:
ՕՊԵԿ միջազգային զարգացման Հիմնադրամի մասնավոր հատվածի և առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների գծով գլխավոր տնօրենի օգնական Թարեք Ալնասարի խոսքով. «Մենք ուրախ ենք շարունակել մեր համագործակցությունն Ամերիաբանկի հետ` Հայաստանում ՓՄՁ-ների ու էներգաարդյունավետ ծրագրերի ֆինանսավորման նոր գործիքների միջոցով, որոնք կօգնեն ապահովել ՓՄՁ-ներին շրջանառու կապիտալով, և կնպաստեն կայուն էներգետիկայի զարգացմանն ու տնտեսական դիմացկունությանը»:
Հիմնադրամը և Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ՓՄՁ և առևտրի ֆինանսավորման ուղղություններով։  Մասնավորապես, կնքված առաջին պայմանագրի շրջանակներում (20 մլն ԱՄՆ դոլար) վարկային միջոցներն ուղղվել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` մեծածախ առևտրի, արտադրության, սննդի արդյունաբերության և հյուրանոցների ոլորտներում գործող փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ):  Երկրորդ վարկը (25 մլն ԱՄՆ դոլար), որը տրամադրվել է հիմնադրամի առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների շրջանակում, նպաստեց Ամերիաբանկի միջազգային առևտրային պորտֆելի ընդլայնմանը: Նշված երկու վարկային պայմանագրերի շրջանակներում Հայաստանում ֆինանսավորում է ստացել ավելի քան 130 ձեռնարկություն:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր խոսքում նշեց . «Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամին մեր երկարամյա արդյունավետ համագործակցության համար։ ՓՄՁ ֆինանսավորումը մեր ռազմավարական նպատակներից մեկն է, և մենք ուրախ ենք կրկին միավորել ջանքերը մեր հաճախորդներին երկարաժամկետ ֆինանսավորում առաջարկելու համար: Հավատարիմ մնալով մեր կանաչ ռազմավարության ծրագրերին` ֆինանսական միջոցները հիմնականում ուղղվելու են էներգաարդյունավետ ծրագրերի իրականացմանը»:
Նշենք նաև, որ Ամերիաբանկը 2009 թվականից ի վեր ֆինանսավորել է ավելի քան 250 մլն ԱՄՆ դոլարի նախագծեր վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում:

The OPEC Fund for International Development (the OPEC Fund) and Ameriabank, the largest universal bank in Armenia, have signed a US$30 million long-term senior loan agreement to support private sector development in the country.
Nearly 50 per cent of the OPEC Fund’s loan will be directed at financing small and medium-sized enterprises (SMEs), providing access to finance and allowing businesses to receive the necessary funds to grow their businesses and to retain and create jobs. The other half of the loan will be dedicated to support green projects, increasing energy efficiency and reducing carbon emissions in Armenia. The financing is in line with the partners’ commitment to Sustainable Development Goal (SDG) 7 – Affordable and Clean Energy, and SDG 8- Decent Work and Economic Growth.
Tareq Alnassar, OPEC Fund Assistant Director-General, Private Sector and Trade Finance Operations, said: “We are happy to continue our successful cooperation with Ameriabank with a new facility to finance SMEs, energy efficiency and renewable energy projects in Armenia. Our new loan will help to provide working capital for SMEs, promote sustainable energy and contribute to economic resilience.”
The OPEC Fund and Ameriabank have been cooperating since 2015, contributing to the Armenian economy through SME financing and trade finance facilities. The first financing (US$20 million) supported SMEs in Armenia across a diverse range of sectors including wholesale trade, material production, food production and the hotel industry. The second (US$25 million) loan helped fund the expansion of Ameriabank’s international trade portfolio. The two facilities supported over 130 businesses in Armenia.
Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, commented: “I would like to express my gratitude to the OPEC Fund for our long-standing fruitful cooperation. SME financing has been our strategic focus, and we are happy to be joining efforts again to offer long-term financing to our small business clients. In line with our green strategy the funds will be primarily directed to energy efficiency projects, improving Ameriabank’s environmental footprint further.”
Ameriabank is the largest bank in Armenia by key indicators and rapidly growing its business with a special focus on green financing. Since 2009, the bank has financed more than US$250 million in renewable energy projects including solar photovoltaic and wind power.