Ադրբեջանի հետ Նիկոլ Փաշինյանի բանակցողը եղել է Հրաչյա Թաշչյանը. նա WhatsApp-ով շփվել է Ալիևի ամենահավատարիմ մարդկանցից մեկի՝ Հիքմեթ Հաջիևի հետ
26/11/2021 10:54
ԱԱԾ նախկին պետ Արթուր Վանեցյանը կրկին անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ խորհրդապահական բանակցությունների թեմային: Նա հայտարարել է, որ իրենից բացի եղել է ևս մեկ պաշտոնյա, որ մասնակցել է այդ բանակցություններին, որոնք տեղի էին ունենում 2018-2019 թվականներին: Մյուս կողմից, սակայն, Վանեցյանը չի նշել երկրորդ պաշտոնյայի անունը:
«ԱՆԻ» կենտրոնի վստահելի տեղեկությունների համաձայն՝ երկրորդ պաշտոնյան Հրաչյա Թաշչյանն է: Եթե Վանեցյանը հանդիպում էր իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ, ապա Թաշչյանը WhatsApp կապով շփվում էր Իլհամ Ալիևի ամենահավատարիմ մարդկանցից մեկի՝ Հիքմեթ Հաջիևի հետ:
«Պարոն Թաշչյանը Հայաստանի լավագույն դիվանագետներից է, ԱԳՆ-ում զբաղեցրել է բազմաթիվ կարևոր դիրքեր, եղե էլ ՆԱՏՕ-ի բաժնի վարիչ, ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության դեսպանորդ, 2009-2011 թթ՝ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ:
Արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարարի դիվանագիտական աստիճան ունեցող Թաշչյանը 2018-2020 թթ. եղել է վարչապետ Փաշինյանի օգնականը, 2020թ. հուլիսի 8-ին նշանակվել է վարչապետի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ», - հոդվածում գրել է լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը:

Переговорщиком Никола Пашиняна с Азербайджаном был Грачья Ташчян, он общался через WhatsApp с Хикметом Гаджиевым
Бывший директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян 25 ноября снова обратился к теме конфиденциальных переговоров с Азербайджаном. Он заявил, что кроме него еще один чиновник обеспечивал оперативную связь с Азербайджаном в 2018-2019гг. Однако Артур Ванецян не назвал имя этого человека.
Как сообщает Центр армянских исследований «АНИ», вторым чиновником был Грачья Ташчян. Если Ванецян встречался со своим азербайджанским коллегой, то Ташчян общался через WhatsApp с одним из самых верных Ильхаму Алиеву людей – Хикметом Гаджиевым.
«Господин Ташчян – один из лучших дипломатов, он занимал разные руководящие должности в аппарате МИД, был начальником отдела НАТО, посланником посольства Армении в США, в 2009-2011гг. начальником управления по внешним связям аппарата правительства Армении.
Имеет дипломатический ранг чрезвычайного посланника и полномочного министра, в 2018-2020гг. был помощником премьер-министра Никола Пашиняна, 8 июля 2020 года назначен начальником департамента внешних связей аппарата премьер- министра», - написал журналист Татул Акопян.