Նախատեսվում են ուղիղ շփումներ Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնյաների միջև. Փաշինյան
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորումը պետք է տեղի ունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում. շատ հարցեր կարիք ունեն և կարող են քննարկվել և լուծվել եռակողմ ձևաչափով, երկկողմ ձևաչափերով, այս մասին Սոչիում Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտոնյաների միջև ուրվագծվում են անմիջական շփումներ, ինչը դրական է ոչ այնքան լավ նրբերանգների ֆոնին։
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև Ադրբեջանից հայ ռազմագերիների վերադարձի կարևորությանը:
«Պատանդների և այլ կալանավորների, ռազմագերիների խնդիր կա, և սա շատ կարևոր մարդասիրական խնդիր է։ Բայց այսօր մենք հավաքվել ենք ոչ միայն խնդիրները բարձրաձայնելու, այլ խոսելու և քննարկելու այն խնդիրները, որոնք կան լուծելու։ Գլխավորն այն է, որ մենք կարողացանք կոնկրետ որոշումների գալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայունացման վերաբերյալ։ Մեր պարտականությունն է՝ խաղաղություն, կայունություն և մարդկանց անվտանգություն», - նշեց Փաշինյանը։

Намечаются прямые контакты между официальными лицами Армении и Азербайджана – Пашинян
Нагорно-карабахское урегулирование должно происходить в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Очень многие вопросы нужно и можно обсудить и решить в трехстороннем формате, двусторонних форматах. Об этом сказал премьер Армении Никол Пашинян на встрече с президентами России и Азербайджана в Сочи.
По его словам, намечаются прямые контакты между официальными лицами Армении и Азербайджана, что позитивно на фоне не очень хороших нюансов.
Пашинян заявил о важности возвращения из Азербайджана армянских военнопленных.
«Существует проблема заложников и других удерживаемых лиц, военнопленных, и это очень важный гуманитарный вопрос. Но сегодня мы собрались не только, чтобы только озвучить проблемы, а поговорить и обсудить вопросы решения тех проблем, которые существуют. Главное то, что мы сумели прийти к конкретным решениям по стабилизации в регионе Южного Кавказа. Это наша ответственность - мир стабильность и безопасность людей», - сказал Пашинян.