Մաքսիմում ավել, ինչ կլինի Բրյուսելում, դա մի քանի մեր ռազմագերի տղաների ազատարձակումն է Բաքվի բանտերից. Արմեն Աշոտյան
27/11/2021 14:30
Ըստ ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի` երեկվա եռակողմ հանդիպումից հետո ընդունված հայտարարությունը չի պարունակում գեթ մեկ դրույթ, որը բխում է Հայաստանի ազգային շահերից:
Նրա մոտ հարց է առաջացել` ի՞նչ ակնկալել Բրյուսելից, ապա` ներկայացրել իր կարծիքը:
«1. Ինպես և կանխատեսում էի՝ Մոսկվան բաց չթողեց առաջին ջութակի դերը և ազդարարված Բրյուսելից առաջ կազմակերպեց իր հովանու ներքո սեփական հանդիպումը։
2. ՌԴ նախագահի խոսքը բրյուսելյան հանդիպման մասին վկայում է, որ Ռուսաստանի դիրքերը տարածաշրջանում այնքան ամուր են, որ նա չունի խանդի տեսարան սարքելու ոչ մի իմաստ։
3. Եվրոպական հանդիպումից ոչ մի լուրջ, առավել ևս՝ հայանպաստ ելք ակնկալել պետք չէ։ Հիմնական գլոբալ հարցերը՝ դելիմիտացիա և կոմունիկացիաներ, արդեն քննարկվել են Սոչիում։
4. ԵՄ-ն ունի ընդամենը մեկ զենք, որ չունի Ռուսաստանը՝ «մարդու իրավունքներ և ժողովրդավարություն», որով ցանկության դեպքում կարող էր առավել կոշտ լինել Ադրբեջանի նկատմամբ։ Սակայն մի կողմից ԵՄ շահերը չեն ենթադրում սանկցիոն գործիքակազմի օգտագործում Ալիևի դեմ, մյուս կողմից Հայաստանը ներկայացնող ողորմելիները նմանատիպ խնդիր չեն բարձրացնում արդեն մեկ տարի է։ Եթե Նիկոլը «ներել» է Ալիևին, ինչու՞ Բրյուսելը պիտի ավելի կաթոլիկ լինի։
5. Անկախ ՌԴ-ԵՄ լարվածությունից`երկու խաղացողների շահերն այստեղ դեռ համընկնում են։ Կայուն միջավայրով, լոգիստիկ հնարավորություններով Հարավային Կովկասը, իհարկե, տարբերվող պատճառներով, համապատասխանում է երկուսի պատկերացումներին։
6. Այս խաղի «ջոկեր» է մնում Թուրքիան, ում վերջնականապես սեփական անկողին մտցնելու պլաններ փափագում են թե Ռուսաստանում, թե Արևմուտքում։
7. Մաքսիմում ավել, ինչ կլինի Բրյուսելում, դա մի քանի մեր ռազմագերի տղաների ազատարձակումն է Բաքվի բանտերից, այն էլ, եթե Բրյուսելը ֆայմի, իսկ Երևանը բզի այդ ուղղությամբ։
Հ.Գ. Աշխարհից նեղանալ պետք չէ։ Արժանապատվությունը կորցրած ազգերի հետ այդպես են վարվում», - գրել է Աշոտյանը:

Армен Ашотян: Максимум, что может произойти в Брюсселе, это освобождение нескольких наших военнопленных из бакинских тюрем
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян считает, что принятое по итогам трехсторонней встречи в Сочи заявление не содержит ни одного пункта, который вытекает из интересов Армении.
Армен Ашотян обратился на своей странице в Facebook к вопросу, чего ждать от встречи в Брюсселе, представив свое мнение.
«1. Как я и прогнозировал, Москва не упустила роль первой скрипки и организовала до анонсированного Брюсселя под своей эгидой собственную встречу.
2. Заявление президента РФ о брюссельской встрече свидетельствует, что позиции России в регионе настолько крепки, что нет никакого смысла устраивать сцены ревности.
3. Не следует ожидать от европейской встречи ничего серьезного, тем более какого-то благоприятного для Армении результата. Основные глобальные вопросы – делимитация и коммуникации – уже обсуждены в Сочи.
4. У ЕС есть только одно оружие, которого нет у России, – «права человека и демократия», которое при желании могло быть использовано для более жесткого подхода к Азербайджану. Однако, с одной стороны, интересы ЕС не предполагают применение инструментария санкций в отношении Алиева, а с другой стороны, такой задачи не ставят уже год представляющие Армению ничтожества. Если Никол «простил» Алиева, то почему Брюссель должен быть большим католиком.
5. Независимо от напряженности ЕС – Россия, интересы этих двух игроков все еще совпадают здесь. Установление стабильности и логистические возможности на Южном Кавказе соответствуют представлениям обоих, конечно, по разным причинам.
6. В этой игре «джокером» остается Турция, планы уложить которую в свою постель лелеют как в России, так и на Западе.
7. Максимум, что может произойти в Брюсселе, это освобождение нескольких наших военнопленных из бакинских тюрем, причем, если Брюссель сообразит, а Ереван подтолкнет к этому.
P.S. Не нужно обижаться на мир. С потерявшими достоинство нациями так поступают», - написал Армен Ашотян.