Հունվարի 1-ից նախատեսվող սահմանափակումներն առողջապահության կազմակերպման և համաճարակաբանության հետ որևէ աղերս չունեն. Համաճարակաբան
29/11/2021 18:00
Ինչպես առողջապահության նախարարի նախորդ բոլոր որոշումները, այնպես էլ այս մեկն առողջապահության կազմակերպման և համաճարակաբանության հետ որևէ աղերս չունի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց համաճարակաբան Գրիգոր Գրիգորյանը՝ նկատի ունենալով հունվարի 1-ից հանրային սննդի վայրերում և մշակութային միջոցառումներին քաղաքացիների մուտքը միայն ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունքով կամ պատվաստված լինելու հանգամանքով պայմանավորելը։
«Ես ավելի շատ հակված եմ կարծելու, որ այս որոշումը թելադրված է համաշխարհային կենտրոններից մեկի կողմից, մասնավորապես, Առողջապահությաn համաշխարհային կազմակերպության կողմից, որն ինքն էլ այսօր շատ քիչ աղերս ունի առողջապահության հետ»,- ասաց նա։
Գրիգոր Գրիգորյանը նաև նկատեց՝ հունվարի 1-ից նախատեսվող սահմանափակումներն առնվազն վերջնականապես կոչնչացնի ծառայությունների ոլորտը։
«Հանրային սննդի օբյեկտներ և մշակութային միջոցառումներ ՊՇՌ թեստի բացասական պատասխանով կամ պատվաստման հավաստագրով մուտքի սահմանափակումը ոչնչացման եզրին կդնի արդեն իսկ ծանրագույն սոցիալական վիճակում գտնվող մեր քաղաքացիներին և մանր ու միջին բիզնեսը։ Ես համոզված եմ, որ հանրային սննդի կետերը հայտնվելու են շատ անհարմար դրության մեջ՝ մի կողմից տուգանքներ, մյուս կողմից՝ հաճախորդների սրընթաց կորուստ։ Այլ ելք չեմ կարող պատկերացնել։ Ես այս որոշումն ավելի շատ հակված եմ դիտարկել որպես ուղղորդված հակապետական գործողություն»,- ասաց Գրիգոր Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 1-ից հանրային սննդի վայրերում, մշակութային միջոցառումներին քաղաքացիների մուտքը կարող է լինել միայն ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունքով կամ պատվաստված լինելու հանգամանքը հավաստիացնելու դեպքում։

Предусмотренные с 1-го января ограничения не имеют ничего общего с организацией здравоохранения и эпидемиологией – вирусолог
29/11/2021 20:19
Как и все прежние решения министра здравоохранения, так и это не имеет ничего общего с организацией здравоохранения и эпидемиологией, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am вирусолог, международный эксперт по биологической безопасности Григор Григорян, касаясь заявления Анаит Аванесян о том, что с 1 января граждане при посещении объектов общепита, культурных мероприятий должны иметь при себе отрицательный результата ПЦР-теста или свидетельство о вакцинации.
«Я больше склонен думать, что это решение продиктовано одним из международных центров – Всемирной организацией здравоохранения, которая сегодня имеет мало общего со здравоохранением», - сказал он.
Григор Григорян также отметил, что предусмотренные с 1-го января ограничения как минимум полностью уничтожат сферу услуг.
«Ограничение посещения объектов общественного питания и культурных мероприятий без отрицательного результата теста или свидетельства о вакцинации поставит на грань уничтожения наших граждан и средний и малый бизнес, которые и без того находятся в тяжелой социальной ситуации. Я уверен, что объекты общепита окажутся в крайне неудобном положении, с одной стороны, штрафы, с другой – стремительная потеря клиентов. Другого результата не могу представить. Я склонен рассматривать это решение как целенаправленную антигосударственную деятельность», - сказал Григор Григорян.
Напомним, с 1 января вход граждан на объекты общепита, культурные мероприятия будет разрешен только в случае представления отрицательного результата ПЦР-теста или свидетельства о вакцинации.