Սիսիանի նախկին քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանի պաշտպանները պահանջում են Արմեն Դանիելյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել
Սիսիանի նախկին համայնքապետ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի պաշտպանները պահանջում են կարգապահական վարույթ հարուցել Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի նկատմամբ։
«Նախկինում տեղեկացրել էինք, որ 15․11․2021թ․ ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը՝ առանց պաշտպանական կողմին պատշաճ ծանուցելու և պաշտպանական կողմի բացակայությամբ, հրատապ դատական նիստ էր անցկացրել՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց գրավի դեմ դատախազի Վերաքննիչ բողոքը քննության առնելու համար և բեկանել էր Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 14․10․2021թ․-ի որոշումը։
Տեղեկացնում ենք, որ այսօր համապատասխան միջնորդություններ ենք ներկայացրել ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի Էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողով և ՀՀ արդարադատության նախարարին, որպեսզի կարգապահական վարույթ հարուցվի ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի նկատմամբ։ Բողոք ենք ներկայացրել նաև ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանին, իսկ ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացրել ենք հաղորդում հանցագործության մասին՝ ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի կողմից ակնհայտ ապօրինի դատական ակտ կայացնելու վերաբերյալ։
Իմ փաստաբանական գործունեության ընթացքում երբևէ նման նախաձեռնությամբ հանդես չեմ եկել, սակայն սա այն դեպքն է, երբ ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանի կողմից կայացված նման ակնհայտ անհիմն և ապօրինի որոշմամբ խաթարվել է արդարադատության բուն էությունը, խախտվել են մեր պաշտպանյալի մի շարք հիմնարար իրավունքներ, ինչպես նաև, վերը նշված որոշմամբ, խախտվել են քրեական իրավունքի և դատավարության կարևորագույն սկզբունքները։
Ինչպես Արթուր Սարգսյանի պաշտպաններ, այնպես էլ որպես ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբաններ, մեզ համար անընդունելի է դատավորի նման գործելակերպը։
Վերջին շրջանում ՀՀ արդարադատության նախարարն իր տարբեր ելույթներում շատ է խոսել անարդար և արդարադատություն չիրականացնող դատավորներին վեթինգի ենթարկելու մասին։ Ըստ իս, այս միջնորդությունը լավ առիթ է, որպեսզի ՀՀ արդարադատության նախարարն ապացուցի իր խոսքերի անկեղծությունը», - ասված է Սարգսյանի փաստաբան Էմին Խաչատրյանի տարածած հայտարարությունում։

Адвокаты бывшего мэра Сисиана требуют привлечь к дисциплинарной ответственности судью Армена Даниеляна
Адвокаты бывшего руководителя общины Сисиан, депутата фракции «Армения» Артура Саркисяна требуют возбудить дисциплинарное производство в отношении судьи Апелляционного уголовного суда Армен Даниеляна.
«Мы уже сообщали о том, что судья Апелляционного уголовного суда Армен Даниелян 15 ноября 2021 года без надлежащего извещения и в отсутствие стороны защиты провел срочное судебное заседание для рассмотрения апелляционной жалобы прокурора о замене меры пресечения в отношении депутата парламента Армении Артура Саркисяна на освобождение под залог. В результате решение суда общей юрисдикции Сюникской области от 14 октября 2021 года было отменено.
Сегодня мы представили соответствующее ходатайства в комиссию по этике и дисциплинарным вопросам Высшего судебного совета и министру юстиции Армении о возбуждении дисциплинарного производства в отношении судьи Апелляционного уголовного суда Армена Даниеляна. Представлена жалоба также Защитнику прав человека Армении, а также сообщение о преступлении генеральному прокурору о принятии судьей Апелляционного уголовного суда Арменом Даниеляном явно незаконного правового акта», - говорится в заявлении, распространенном адвокатом Арура Саркисяна Эмином Хачатряном.
Адвокат также отметил, что принятое Арменом Даниеляном необоснованное и незаконное решение нарушает суть правосудия, основные права подзащитного, а также важнейшие принципы уголовного права и судопроизводства.
«Для нас, как адвокатов Артура Саркисяна и членов Палаты адвокатов Армении, подобное поведение судьи неприемлемо», - отметил Эмин Хачатрян.