Թագուհի Թովմասյանն առաջարկում է զինծառայողների առողջական վիճակի հետազոտումը, փորձաքննությունն ու բուժումը կատարել առաջնահերթ ու անվճար. Կառավարությունն ու ՔՊ-ն դեմ են
30/11/2021 16:07
Նոյեմբերի 30-ին ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հեղինակած ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը:
Հեղինակն առաջարկում է զինծառայողների առողջական վիճակի հետազոտումը, փորձաքննությունն ու բուժումը կատարել առաջնահերթ ու անվճար՝ պետության երաշխավորած բժշկական օգնության և սպասարկման շրջանակներում:
Կառավարության եզրակացությունը բացասական էր: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ Կառավարության 2018 թ. ապրիլի որոշման պահանջների համաձայն՝ զինծառայողների ռազմաբժշկական փորձաքննությունն իրականացնում են գերատեսչական հոսպիտալային և կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովները, իսկ քաղաքացիական բժշկական հաստատությունները նման փորձաքննություն չեն իրականացնում: Զինծառայողները, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամները ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին ապահովվում են որակյալ բժշկական օգնությամբ, նաև օգտվում են սոցիալական փաթեթի առողջապահական ուղղությունից:
Գործադիրն առաջարկել էր անփոփոխ թողնել գործող օրենքի համապատասխան հոդվածը:
Հարակից զեկուցող հանձնաժողովի անդամ Վիլեն Գաբրիելյանը նշել է, որ նախագծով խախտվում է հիվանդ հաճախորդների սպասարկման հավասարության սկզբունքը:

Предложение Тагуи Товмасян о первоочередном и бесплатном обследовании, лечении военнослужащих отклонено правительством и фракцией «Гражданский договор»
30/11/2021 16:55
Сегодня  на заседании постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности обсужден в первом чтении представленный депутатом фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего».
Согласно законопроекту предлагается проводить первоочередное и бесплатное обследование, освидетельствование состояния здоровья и лечение военнослужащих в рамках гарантированной государством медицинской помощи.
Законопроект получил отрицательное заключение правительства. Министр здравоохранения Анаит Аванесян отметила, что согласно требованиям решения правительства в апреле 2018 года, военно-медицинскую экспертизу военнослужащих проводят ведомственные госпитали и центральные военно-медицинские комиссии, а гражданские медицинские учреждения не проводят таких экспертиз.
Военнослужащие, а также их семьи обеспечиваются качественной медицинской помощью за счет средств государственного бюджета, а также пользуются социальным пакетом.
Правительство предложило оставить без изменений соответствующую статью закона.
Содокладчик, член комиссии Вилен Габриелян отметил, что законопроект нарушает принцип равного обслуживания больных.