Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն տեղակայված է դպրոցից մի քանի հարյուր մետր հեռու. ճանապարհի անանցանելիության պատճառով մարդիկ ստիպված տուն են վարձել Կապանում՝ գյուղում թողնելով ծնողներին. իրավիճակը Սյունիքում
30/11/2021 17:35
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն այսօր փաստահավաք աշխատանքներ է իրականացրել Սյունիքի մարզի Սրաշեն, Ներքին Հանդ և Ծավ գյուղերում, տեղի են ունեցել քննարկումներ բնակիչների հետ։
«Վեր են հանվել Կապան-Ճակատեն ճանապարհին առանց իրավական հիմքերի, այսպես կոչված, ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային վերահսկողության սահմանելու և ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից ճանապարհը փակելու հետևանքով  մարդկանց համար առաջ եկած խնդիրները, իրավունքների խախտումները։ Մասնավորապես, Ծավ գյուղում գործող հացի արտադրամասը, որն արտադրանքն իրացնում էր ինչպես հարակից գյուղերում, այնպես էլ Կապան քաղաքում, ստիպված է եղել 50%-ով կրճատել արտադրանքի ծավալները, դրա հետևանքով խնդիրներ են առաջացել նաև աշխատողների աշխատավարձերի հետ կապված։ Մեկ այլ դեպքում խնդիրներ են առաջացել ձկնաբուծության հետ կապված:
Այսինքն՝ խախտված են թե՛ տնտեսական գործարարությամբ զբաղվելու, թե՛ աշխատանքային իրավունքները, մարդիկ կրում են լուրջ տնտեսական վնասներ ադրբեջանական անօրինական արարքներով»,-նշել է ՄԻՊ-ը։
Ըստ նրա՝ առկա են նաև հրատապ բուժօգնության իրավունքի խաթարման դեպքեր․ խնդիրն էլ ավելի է սրվում այն պատճառով, որ բնակավայրերում ապրում են նաև տարեցներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ում առողջության պահպանումը, հատկապես, պահանջում է հրատապ արձագանք, դեղորայքի արագ մատակարարում և անհրաժեշտության դեպքում՝ արագ հոսպիտալացում։
«Թեև Շիկահողում գործում է բժշկական ամբուլատորիա, ուր կա բուժքույր և յուրաքանչյուր գյուղ էլ ունի բուժակ կամ բուժքույր, բայց բուժօգնության լուրջ հարցերը չեն կարող լուծվել. հոսպիտալացման համար մարդիկ պետք է 3-3,5 ժամ ճանապարհ անցնեն, որպեսզի Մեղրիով հասնեն Կապան: Օրինակ՝ գյուղերից մեկում բնակիչը պետք է պարբերաբար սրտի հետազոտություն անցնի Երևանում և Կապանում՝ արյան մակարդելիության ցուցանիշների հետազոտություն, մեկ այլ դեպքում՝ աչքի հետազոտություն, բայց ճանապարհի պատճառով չեն կարողանում գնալ այլևս հետազոտությունների:
Ներքին Հանդում միայնակ կենսաթոշակառու բնակիչը չի կարողանում ներկայանալ Միասնական սոցիալական ծառայություն՝ հաշմանդամություն սահմանելու գործընթաց սկսելու համար»,-մանրամասնել է Թաթոյանը։
Նրա խոսքով՝ կրթական իրավունքի խնդիրներ են առաջ եկել Սրաշենից Ներքին Հանդի դպրոց հաճախող երեխաների համար, իսկ Ներքին Հանդի երեխաների իրավունքներն առանց այն էլ կոպիտ ոտնահարված են, քանի որ ադրբեջանական զինված ուժերը  տեղակայված են դպրոցից ընդամենը մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա:
«Ոչ ամենագնաց (թեթև մարդատար) մեքենաների համար այլընտրանքային ճանապարհի բացարձակ անանցանելիությունը դարձել է ընտանիքների բաժանման պատճառ․ օրինակ՝ Շիկահողում, Ճակատենում երիտասարդ ընտանիքներ Կապան աշխատանքի հասնելու դժվարությունների պատճառով ստիպված բնակարան են վարձակալել Կապանում՝ գյուղում թողնելով իրենց ծնողներին կամ ընտանիքի այլ տարեց անդամներին։ Սրաշենում և Ներքին Հանդում մարդիկ զրկվել են իրենց երեխաներին ու թոռնիկներին տեսնելու, ընտանիքի հետ միասին լինելու հնարավորությունից։ Բնակիչները նաև տեղեկացրել են, որ Կապան-Ճակատեն ճանապարհին ադրբեջանական զինված ծառայողների հայտնվելու պահից սկսած առաջ են եկել ինտերնետ կապի որակի և հեռախոսակապի խնդիրներ. այս հարցում այցի ընթացքում հնարավորություն է ունեցել հավաստիանալ նաև Պաշտպանի աշխատակազմը»,-նշված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի համար ակնհայտ է, որ, իրականում, ճանապարհների ապաշրջափակման քողի ներքո ադրբեջանական իշխանությունները վարում են ՀՀ քաղաքացիական բնակավայրերի մեկուսացման ու հումանիտար խնդիրներ առաջացնող նպատակային քաղաքականություն. Սյունիքում Գորիս-Կապան ճանապարհին 2021թ. նոյեմբերի 11-ից և Կապան-Ճակատեն ճանապարհին նոյեմբերի 15-ից հայտարարված ադրբեջանական, այսպես կոչված, սահմանային ու մաքսային վերահսկողությունը որևէ կապ չունի դրա նպատակների հետ:
«Տեղական մարմինները, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ և ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ծառայողները տեղերում միջոցներ են գործադրում մարդկանց օգնելու համար: Այս մասին նշել են նաև բնակիչները: Սահմանվել է նաև այլընտրանքային դժվարանցնելի ճանապարհով Ճակատենից Կապան տանող 1 «ՈՒԱԶ» մեքենայով երթուղի օրական 3 անգամ, ինչպես նաև օրական 1 անգամ Մեղրի տանող երթուղի:
Բայց հարցը բոլորովին այլ է: Որքան էլ, օրինակ, տեղական մարմիններն աջակցեն, դա օբյեկտիվորեն չի լուծում իրավունքների այն զանգվածային խախտումների հարցը, որ առաջ է եկել ադրբեջանական իշխանությունների, նրանց զինված ծառայողների անօրինական արարքներով (օրինակ՝ անվտանգություն, մարդկանց բնականոն կյանքի վերականգնում և այլն)։
Ուստի, ելքը հստակ է՝ ադրբեջանական զինված կամ այլ ծառայողներ մեր համայնքների հարևանությամբ կամ համայնքների միջև ճանապարհներին չպետք է լինեն, պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի: Դա է ՀՀ բնակիչների իրավունքները վերականգնելու ճանապարհը: Ոչ ոք իրավունք չունի անտեսել մարդու իրավունքների և հումանիտար խնդիրները սահմանների որոշման հետ կապված գործընթացում:
Այս մասին հատուկ զեկույցները Մարդու իրավունքների պաշտպանը կներկայացնի միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև ՀՀ մարմիններին և ՀԿ-ներին», - նշված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում։

ВС Азербайджана размещены всего в сотнях метров от школы, есть серьезные проблемы в вопросе медобслуживания жителей сел – омбудсмен Армении о ситуации в Сюнике
Защитник прав человека Армении провел работы по сбору фактов в селах Сюникской области Срашен, Неркин Ханд и Цав.
«В результате установления без правовых оснований, так называемых азербайджанских пограничных и таможенных пунктов, на дороге Капан-Чакатен и закрытия дороги азербайджанскими военными возник ряд проблем, нарушены права жителей. В частности, действующая в селе Цав пекарня, которая реализует продукцию не только в соседних селах, но и в общине Капан на 50% вынужденно сократила производство, в результате чего возникли проблемы с выплатой зарплат сотрудникам.
То есть, нарушено не только право заниматься предпринимательской деятельностью, но и трудовые права, люди несут серьезные экономический ущерб в результате незаконных военных действий азербайджанцев», - отметил омбудсмен Армении.
По его словам, есть также случаи нарушения права на неотложную медицинскую помощь, проблемы усугубляются из-за того, что в населенных пунктах живут также люди пожилого возраста, имеющие инвалидность лица, которые нуждаются в медицинской помощи и госпитализации.
«Несмотря на то, что в селе Шикаох действует амбулатория, есть медсестра, однако серьезные вопросы не могут решаться. При необходимости госпитализации люди тратят на дорогу 3-3,5 часа, чтобы добраться через Мегри до Капана. К примеру, в одной из сел житель должен регулярно проходить обследование сердца в Ереване или Капане, в другом случае, необходимо обследование глаз, однако из-за дороги они не могут пройти обследование.
В селе Неркин Ханд одинокая пенсионерка не может обратиться в Единую социальную службу для оформления инвалидности», - уточнил Арман Татоян.
По его словам, нарушено также право детей на образование, которые посещают школу общины Неркин Ханд из Сарашена. Права детей села Неркин Ханд грубо нарушены, поскольку азербайджанские военные находятся всего в сотнях метров от школы. Неркин Ханд.
«Абсолютная непроходимость альтернативных дорог для легковых машин стала причиной разделения семей. Молодые семьи из села Шикаох и Чакатен, чтобы не добираться до работы в Капан, вынуждены были арендовать квартиры в Капане, оставив в селе своих родителей или пожилых членов семьи. В селах Срашен и Неркин Ханд люди лишились возможности видеть своих внуков и детей, воссоединения с семьями.
Жители также сообщили, что с момента появления азербайджанских военных на трассе Капан-Чакатен ухудшилось качество интернета и мобильной связи, в чем во время визита убедился также аппарат омбудсмена», - отмечается в сообщении.
Очевидно, что под предлогом разблокировки дорог азербайджанские власти проводят целенаправленную политику изоляции населенных пунктов Армении. Объявленный 11 ноября 2021 года на дороге Горис-Капан и 15 ноября на дороге Капан-Чакатен так называемый азербайджанский таможенный контроль не имеет никакого отношения с целями этого.
«Следовательно, выход очевиден, азербайджанские военные или другие служащие не должны находиться по соседству с нашими населенными пунктами или на дорогах между общинами, должна быть создана демилитаризованная зона. Это путь восстановления прав жителей Армении. Никто не имеет права игнорировать права человека и гуманитарные проблемы в процессах, связанных с установлением границы.
Специальный доклад омбудсмена Армении об этом будет направлен соответствующим международным структурам, а также органам Армении и общественным организациям», - отмечается в сообщении Защитника прав человека.