Պաշտպանության նախարարն ու ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են սահմանային իրավիճակն ու պաշտպանական բնագավաոռւմ հայ-ամերիկյան փոխգործակցությունը
Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սահմանային իրավիճակին և անվտանգային խնդիրներին առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է սահմանագոտում առկա իրավիճակը և խնդիրների կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները:
Տիկին դեսպանն իր հերթին նշել է, որ ամերիկյան կողմն աջակցում է լարվածության թուլացմանը և խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը, ընդգծել ԱՄՆ դերակատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում և կարևորել այդ ձևաչափով ընթացող գործընթացների շարունակականությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև պաշտպանական բնագավաոռւմ հայ-ամերիկյան փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Обстановку на армяно-азербайджанской приграничной линии обсудили глава Минобороны Армении и посол США
02/12/2021 20:06
Министр обороны Армении Сурен Папикян и посол США в Армении Лин Трейси обсудили приграничную ситуацию и вопросы безопасности.
Как сообщает пресс-служба Минобороны, Папикян представил подходы армянской стороны по урегулированию проблем на приграничной линии.
Трейси заявила о содействии американской стороны снижению напряженности и мирному решению проблем, она также заявила о роли США в рамках Минской группы ОБСЕ и важности продолжения процессов в этом формате.