ԱՄՆ-ն ցանկանում է իր աջակցությունը հայտնել տարածաշրջանում հարատև և համապարփակ խաղաղությանն ուղղված ջանքերին. դեսպան Թրեյսին անդրադարձել է Միրզոյան-Բլինքեն հանդիպմանը
03/12/2021 13:09
ԱՄՆ-ն պետքարտուղար Բլինքենի, Պետդեպարտամենտի ու դեսպանության միջոցով ցանկանում է իր աջակցությունը հայտնել ջանքերին, որոնք ուղղված են տարածաշրջանում հարատև և համապարփակ խաղաղությանը, ասել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի հանդիպումները ՀՀ և ՌԴ արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի ու Սերգեյ Լավրովի հետ նշանակում են, որ ԱՄՆ-ն ակտիվացնում է իր ջանքերը տարածաշրջանում:
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 2-ին աշխատանքային այցով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։
Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանն, անդրադառնալով այս հանդիպմանն, ասել էր, որ որ եթե չլիներ 44-օրյա պատերազմը, ոչ Պոմպեոն ու Մնացականյանն էին հանդիպելու, ոչ էլ Միրզոյանն ու Բլինքենը, քանի որ առանձնապես քննարկելու բան չկա։

США хотят выразить свое содействие усилиям по установлению долгосрочного и всеобъемлющего мира в регионе – Линн Трейси о встрече Мирзоян-Блинкен
03/12/2021 15:27
Соединенные Штаты через госсекретаря Блинкена, Госдепартамент и посольство хотят выразить свое содействие усилиям, которые направлены на установление долгосрочного и всеобъемлющего мира в регионе. Об этом заявила посол США в Армении Линн Трейси, отвечая на вопрос журналистов, означают ли встречи госсекретаря США Энтони Блинкена с главами МИД Армении и России, Араратом Мирзояном и Сергеем Лавровым, что США активизируют усилия в регионе.
Напомним, 2 декабря находящийся с рабочим визитом в Стокгольме министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Международник Сурен Саркисян, касаясь этой встречи, заявил, что если бы не было 44-дневной войны, то ни Помпео и Мнацаканян, ни Мирзоян и Блинкен не встретились бы, поскольку обсуждать особенно нечего.