ՌԴ ԱԳՆ աձագանքը՝ «Լավրովի պլանի» և «ԼՂ-ն հանձնելու» մասին Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը․ դժվար է մեկնաբանել այն, ինչը գոյություն ունի միայն երևակայության մեջ
ՌԴ ԱԳՆ-ում արձագանքել են ԼՂ հարցում «Լավրովի պլանի» վերաբերյալ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ձևակերպումներին՝ նշելով, որ դժվար է մեկնաբանել այն, ինչը երևակայության մեջ է։
Ինչպես հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն, ռուսական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Ալեն Սիմոնյանը, հիշատակելով «լավրովյան պլանի» մասին, «Ղարաբաղի հանձնումը» կապել է Ռուսաստանի հետ։
«Նշված զրույցի ընթացքում ՀՀ ԱԺ խոսնակ, հարգարժան Ալեն Սիմոնյանը, հղում անելով «հայ հասարակության մեջ տարածված մտքերին», ըստ որոնց «Ռուսաստանը հանձնել է Ղարաբաղը», հայտարարել է․ «Եթե (Հայաստանում) որևէ մեկը պատրաստվեր որևէ բան հանձնել, կար մի քանի տարբերակ դա անելու համար, ներառյալ Լավրովի պլանը»։ Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ ոչ ոք ոչինչ չի հանձնել»,-լրագրողներին ասել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
«Դժվար է մեկնաբանել այն, ինչը գոյություն չունի իրականում, այլ գոյություն ունի երևակայության մեջ։ Այդպիսի մտացածին իրողություններից է նաև «Լավրովի պլանը»»,- նշել են նախարարությունում։
Գերատեսչությունում հավելել են, որ չի կարելի խոսել «հանձնելու» մասին, քանի որ խոսքը ԼՂ հակամարտության փուլային լուծման մասին է եղել։ Նաև հիշեցրել են, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հակամարտության կարգավորման ծրագրի վերջին խմբագրումը կողմերին փոխանցել են 2019 թվականի հունիսին։
Ինչպես հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ում, «նախատեսվում էր Ադրբեջանին առաջին փուլում վերադարձնել 5, երկրորդում՝ 2 շրջան՝ ԼՂ կարգավիճակի հստակեցման խնդրի հետ պարտադիր փոխկապակցմամբ»։
«Ծրագրի մյուս կետերից են սեփական բնակչության լիարժեք կենսագործունեության ապահովման՝ ԼՂ իրավունքի ճանաչումը, ԼՂ ներկայացուցիչների մասնակցությունը ԵԱՀԿ նիստերին, շրջափակման վերացումը, սահմանների բացումը, կողմերի՝ ուժ չկիրառելու վերաբերյալ պարտավորության ստանձնումը, Լաչինի միջանցքի լայնության և կարգավիճակի հարցի լուծումը՝ Ադրբեջանին Քարվաճառի և Լաչինի շրջանների վերադարձը հաշվի առնելով»,- հիշեցրել են ՌԴ արտգործնախարարությունում։
«Ինչ վերաբերում է ԼՂ կարգավիճակին, ապա մինչև 2020 թվականի աշունը բանակցային սեղանին դրված առաջարկները նախատեսում էին բառացիորեն հետևյալը․ ԼՂ-ի վերջնական իրավական կարգավիճակի հստակեցում կողմերի միջև համաձայնեցված ժամկետում՝ ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով՝ արտացոլող ԼՂ բնակչության ազատ կամարտահայտումը, կրող իրավաբանորեն պարտադիր բնույթ՝ միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան»,- հավելել են ՌԴ ԱԳ նախարարությունում։
«Ընդ որում, քվեարկության դրվող հարցի կամ հարցերի ձևակերպումները որևէ կերպով չպետք է սահմանափակվեին, իսկ ընդունված ցանկացած արդյունք կողմերը պարտավոր էին հարգել։ Թեպետ նշված առաջարկների շուրջ ամբողջական համաձայնության հասնել չէր հաջողվել, սակայն ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ Ադրբեջանը դրանք չեն մերժել»,- ասել են գերատեսչությունում։
«Փաստերը խոսուն են․ խաղաղ կարգավորման բազմաթիվ հնարավորություններ են բաց թողնվել, ընդ որում՝ ոչ ՌԴ մեղքով»,- նկատել են նախարարությունում և հավելել․
«Եվս մեկ անգամ համեմատեք համանախագահների նշված առաջարկները այժմյան իրավիճակի հետ և հետևություններ արեք»։
«ՌԴ ԱԳՆ-ն միշտ է հարգանքով վերաբերվել այլ երկրների հասարակական կարծիքին, անգամ եթե դրա հետ համաձայն չի եղել։ Դա կրկնակի ճիշտ մոտեցում է, եթե խոսքը մեր դաշնակիցների ու բարեկամների մասին է, որոնց շարքում է նաև Հայաստանը»,- ասել են ՌԴ ԱԳ նախարարությունում և հավելել են, որ ցանկացած հասարակությունում կարծիքներն ու գնահատականները տարբեր են լինում, իսկ մեդիատիրույթում երբեմն շրջանառվում են կանխակալ դատողություններ, որոնք հաճախ քաղաքական մանիպուլյացիաների արդյունք են։
«Խորը ափսոսանք է առաջացնում այն հանգամանքը, որ որոշ հայ քաղաքական գործիչներ ոչ միայն չեն հերքում Ռուսաստանին չպատկանող Լեռնային Ղարաբաղը «հանձնելու» «մտքերը», այլ, ըստ էության, համերաշխություն են հայտնում նման անհիմն դատողություններին»,- նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։
«ՌԴ բոլոր ջանքերը, ներառյալ՝ 44-օրյա պատերազմը դադարեցնելուն նպաստելը, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 2021 թվականի հունվարի 11-ին և նոյեմբերի 26-ին եռակողմ հայտարարությունների ստորագրումն ու դրանց իրականացումը, ամեն ինչ ասում են»,- նշել են նախարարությունում։
«Ռուսաստանը չափազանց շահագրգռված է օգնելու հայերին ու ադրբեջանցիներին՝ թերթելու իրենց հարաբերությունների ցավոտ էջերը, նպաստելու խաղաղության ու կայունության ապահովմանը, բարգավաճմանը՝ Հարավային Կովկասում»,- եզրափակել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։

МИД РФ отреагировал на заявление Алена Симоняна о «плане Лаврова» и «сдаче Карабаха»: трудно комментировать то, что существует в воображении
03/12/2021 16:40
В МИД России отреагировали на высказывания спикера парламента Армении о «плане Лаврова» по Карабаху, заявив, что трудно комментировать то, что существует в воображении.
По сообщению РИА Новости, в ходе встречи с представителями российских СМИ Ален Симонян, упомянув «план Лаврова», связал с Россией «сдачу Карабаха».
«В ходе упомянутой беседы уважаемый председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян, сославшись на «мысли армянского общества» о том, что «Россия сдала Карабах», заявил: «Если бы кто-то (в Армении) собирался что-то сдавать, было несколько вариантов это сделать, включая план Лаврова». В то же время он подчеркнул, что никто ничего не сдавал», - сообщили журналистам в МИД РФ.
«Трудно комментировать то, что существует не в действительности, а в воображении. К таким воображаемым реалиям относится и «план Лаврова», - указали в министерстве.
Там также добавили, что нельзя говорить о «сдаче», так как речь шла о поэтапном разрешении нагорно-карабахского конфликта.
В МИД напомнили, что последнюю редакцию плана урегулирования сопредседатели Минской группы ОБСЕ передали сторонам в июне 2019 года.
Как заявили в МИД РФ, «предусматривалось возвращение Азербайджану на первом этапе пяти районов, на втором - двух в обязательной увязке с определением статуса Нагорного Карабаха».
«Среди других элементов плана - признание за НК прав, обеспечивающих полноценную жизнедеятельность его населения; участие представителей Нагорного Карабаха в заседаниях ОБСЕ; снятие блокады; открытие границ; принятие сторонами обязательств о неприменении силы; решение вопроса о ширине и статусе Лачинского коридора с учетом возвращения Азербайджану Кельбаджарского и Лачинского районов», - напомнили в министерстве.
«Что касается статуса НК, то лежавшие до осени 2020 года на столе переговоров предложения предусматривали буквально следующее: определение окончательного правового статуса Нагорного Карабаха путем проведения в сроки, согласованные сторонами, под эгидой ООН или ОБСЕ всенародного голосования, выражающего свободное волеизъявление населения Нагорного Карабаха и имеющего юридически обязывающий характер в соответствии с нормами и принципами международного права», - добавили там.
«При этом формулировки вопроса или вопросов, выносимых на голосование, не будут ничем ограничиваться, а любой результат будут уважаться сторонами», - сказали в МИД.
«Данные предложения, хотя полного согласия и не удалось достичь, не отвергли ни в Армении, ни в Азербайджане», - указал МИД.
«Факты красноречивы: упущена масса возможностей для мирного урегулирования, причем не по вине Российской Федерации», - заметили в министерстве.
«Еще раз сравните упомянутые предложения сопредседателей с нынешней ситуацией и делайте выводы», - призвали во внешнеполитическом ведомстве.
«МИД России всегда с уважением относится к общественному мнению других стран, даже если с ним не согласны. Это верно вдвойне, когда речь идет о наших союзниках и друзьях, к каковым относится Армения», - указали в министерстве.
Там добавили, что в любом обществе мнения и оценки разнятся, а в медиапространстве нередко тиражируются заведомо предвзятые суждения, которые зачастую являются результатом политических манипуляций.
«Вызывает глубокое сожаление то, что некоторые армянские политики не только не опровергают абсурдные «мысли» насчет «сдачи» Россией не принадлежащего ей Нагорного Карабаха, а, по сути, солидаризуются с подобными безосновательными суждениями», - отметили в МИД РФ.
«Все усилия Российской Федерации, включая содействие прекращению 44-дневной войны, подписание и реализацию трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, говорят сами за себя», - сказали в министерстве.
«Россия крайне заинтересована помочь армянам и азербайджанцам перевернуть болезненные страницы их отношений, содействовать обеспечению мира, стабильности и процветания на Южном Кавказе», - заключили в МИД РФ.