Ադրբեջանը Արցախի քաղաքացու է գերի վերցրել. ռուս խաղաղապահները բանակցում են
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը միջոցներ է ձեռնարկում մոլորվելու հետևանքով Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված արցախցուն վերադարձնելու ուղղությամբ։
«Այսօր՝ ժամը 13։00-ի սահմաններում, Արցախի ազգային անվտանգության ծառայությանը հաղորդվել էր Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի 1956թ. ծնված բնակիչ Ս.Ս.-ի անհայտ կորչելու մասին: Ահազանգի հիման վրա ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ԱՀ հիշյալ քաղաքացին մոլորվելու հետևանքով հայտնվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում և վերջիններիս կողմից վերցվել արգելանքի:
Դեպքի մասին անմիջապես հաղորդվել է ռուս խաղաղապահներին: Այս պահին բանակցություններ են ընթանում Ս.Ս.-ին հայկական կողմին վերադարձնելու ուղղությամբ», - ասված է Արցախի ԱԱԾ-ի տարածած հայտարարությունում։

Азербайджан пленил гражданина Арцаха, российские миротворцы ведут переговоры – СНБ Арцаха
Служба национальной безопасности Республики Арцах предпринимает меры для возвращения арцахца, который, заблудившись, оказался на подконтрольной вооруженным силам Азербайджана территории.
«Сегодня, около 13:00, в Службу национальной безопасности Республики Арцах поступило сообщение о том, что житель города Чартар Мартунинского района С.С. (1965 г.р.) пропал без вести. В результате предпринятых мероприятий выяснилось, что гражданин Республики Арцах, заблудившись, оказался на подконтрольной вооруженным силам Азербайджана территории и взят под стражу.
Об инциденте немедленно были проинформированы российские миротворцы. На данный момент ведутся переговоры для возвращения С.С. армянской стороне», - говорится в заявлении СНБ Арцаха.