«Մի ստեք», «ավելի լավ է նայեք հայելու մեջ մեկ-մեկ». Զինծառայողներին առաջնահերթ բուժսպասարկում տրամադրելու մասին նախագծի քննարկումն անցավ թեժ ու մերժվեց (Տեսանյութ)
07/12/2021 11:14
Ազգային ժողովը մերժեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հեղինակած «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծը։
Ընդդիմադիր պատգամավորն առաջարկում է զինծառայողների առողջական վիճակի հետազոտումը, փորձաքննությունն ու բուժումը կատարել առաջնահերթ ու անվճար՝ պետության երաշխավորած բժշկական օգնության ու սպասարկման շրջանակում:
«Նշված կարգավորումը անհրաժեշտություն էր, քանի որ մի շարք այցեր զինվորական հոսպիտալներ ապացուցեցին այն, որ զինծառայողների պարագայում առաջնահերթ բժշկական օգնություն և սպասարկում նախատեսված չէ և ստացվում է, որ սպան 14 օր առաջնագծում լինելուց հետո պետք է վերադառնա և 14 օրվա ընթացքում հնարավորություն ունենա կարգավորելու իր առողջական խնդիրները, հնարավոր է նա ընդհուպ մեկ ամիս հերթի մեջ լինի տարբեր քաղաքացիական հիվանդանոցներում», - հայտարարեց ասաց Թովմասյանը:
Պաշտպանության ու անվտանգության մշտական հանձնաժողովի անդամ Վիլեն Գաբրիելյանն էլ ասաց, թե հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է տվել տվյալ նախագծին, որովհետև փաստացի այդ արտոնությունները Կառավարության ծրագրերով և որոշումներով արդեն իսկ տրվում է զինծառայողներին։
«Այլ հարց է, որ կարող ենք քննարկել լայնացնելու շրջանակները, մեծացնել ծավալները, ուստի, կոչ եմ անում դեմ քվեարկել», - ասաց Գաբրիելյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանն էլ հայտարարեց, թե այս նախագիծը կրում է պոպուլիստական բնույթ:
Թագուհի Թովմասյանն էլ հակադարձեց. «Պարոն Թորոսյան, պոպուլիզմի մեջ ինձ մեղադրելուց առաջ եկեք միասին գնանք հիվանդանոցներ ու ձեր աչքով տեսեք՝ զինվորները ինչքան ժամանակ են հերթ կանգնում: Մի ստեք»:
Արսեն Թորոսյանն էլ ընդդիմադիր գործընկերոջն անարձագանք չթողեց. «Եթե դուք երբեմն քարոզչական նպատակներով հոսպիտալներ եք այցելում, ես հիմնականում այնտեղից դուրս չեմ գալիս ու ինձ ստելու մեջ մեղադրելուց առաջ ավելի լավ է նայեք հայելու մեջ մեկ-մեկ»:

Парламент Армении отклонил проект о предоставлении приоритетной бесплатной медицинской помощи военнослужащим
07/12/2021 12:30
Парламент Армении отклонил представленный депутатом фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего».
Оппозиционный депутат предлагает проводить первоочередное и бесплатное обследование, освидетельствование состояния здоровья и лечение военнослужащих в рамках гарантированной государством медицинской помощи.
«Указанное регулирование является необходимостью, поскольку ряд визитов в военные госпитали подтвердили, что первоочередное и бесплатное обследование военнослужащих не предусмотрено. Офицер после нахождения 14 дней на передовой возвращается и вынужден ждать своей очереди в больницах месяц, чтобы пройти обследование», - заявила Тагуи Товмасян.
Член постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Вилен Габриелян отметил, что законопроект получил отрицательное заключение комиссии, поскольку эти льготы уже предоставлены военнослужащим в соответствии с программами и решениями правительства.
Депутат фракции «Гражданский договор» Арсен Торосян заявил, что это проект носит популистский характер.
«Господин Торосян, прежде чем обвинять меня в популизме, давайте вместе пойдем в больницы и сами посмотрите, сколько времени стоят в очередях военнослужащие. Не лгите», - заявила в ответ Тагуи Товмасян.