Ալիև հայտնվել է իր իսկ լարած թակարդում և փորձում է դուրս պրծնել՝ «Զանգեզուրյան միջանցքի» մասին բարբաջելով. Վարդան Ոսկանյան
07/12/2021 10:31
Բաքվի բռնապետը հերթական անգամ բարբաջել է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրյան միջանցքի» մասին, սակայն դա արել է մի վայրում, որն էթնիկական կազմի առումով ինքնին խնդրահարույց տարածք է, քանի որ Ղուբայի շրջանի Ղոնախքենդ ավանը Լեռնային Շիրվանի այն բնակավայրերից է, որտեղ ապրում են բացառապես կովկասյան պարսիկներ (թաթեր), ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հայրենիք» կուսակցության անդամ, իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
«Ադրբեջանաբնակ կովկասյան պարսիկների շրջանում, ըստ հենց ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքների վերջին հրապարակումների՝ 2014թ․ էթնիկական հողի վրա տեղի են ունեցել ձերբակալություններ և բռնաճնշման այլ գործողություններ «Շիրվանի ազատագրության ճակատ» կազմակերպությանն անդամակցելու և Շիրվանի Պարսկական Հանրապետության ստեղծելու նպատակով հնարավոր զինված ապստամբություն բարձրացնելու պատրվակով։
Բաքվի բռնապետը սեփական բնակչության շրջանում զանազան՝ այդ թվում էթնիկական հողի վրա, դժգոհությունները սանձելու նպատակով պարբերաբար հայտարարել է, որ Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորման բոլոր խնդիրների իբր պատճառն Արցախում չլուծված հակամարտությունն է։
Հիմա նույն հաճախությամբ «պնդելով», թե այդ հակամարտությունն այլևս գոյություն չունի, նա հայտնվել է իր իսկ լարած թակարդում և փորձում է դրանից դուրս պրծնել նաև կովկասյան պարսիկների միջավայրում ինչ-որ «Զանգեզուրյան միջանցքի» մասին բարբաջելով, մինչդեռ այս մարդկանց անհրաժեշտ է իրենց գոնե նվազագույն էթնիկական իրավունքների ապահովում, այլ ոչ թե իրականում պանթուրանական միջանցք, որը կհանգեցնի նաև այս հինավուրց իրանական ժողովրդի վերջնական ձուլմանը», - գրել է նա։

Алиев попал в собственную ловушку и пытается вырваться из нее, неся какую-то чушь о «Зангезурском коридоре» – Вардан Восканян
07/12/2021 14:05
Диктатор Баку вчера в очередной раз нес чушь про так называемый «Зангезурский коридор», но сделал это в поселке Гонагкенд Губинского района – одном из населенных пунктов Горного Ширвана – проблематичной в плане этнического состава территории, где проживают исключительно кавказские персы (таты), написал на своей странице в Facebook  член партии «Родина»,  иранист Вардан Восканян.
Среди проживающих в Азербайджане кавказских персов, согласно последним публикациям азербайджанских телеграмм-каналов, в 2014 году на этнической почве были осуществлены задержания и другие репрессивные действия – под предлогом присоединения к организации "Фронт освобождения Ширвана" и возможного вооруженного восстания с целью создания Персидской Республики Ширвана.
Бакинский диктатор, чтобы сдержать недовольство среди своего населения, в том числе на этнической почве, периодически заявлял, якобы причиной всех проблем искусственного формирования под названием Азербайджан является неурегулированный конфликт в Арцахе.
Теперь с той же частотой "утверждая", будто конфликта больше нет, он попал в собственную ловушку и пытается вырваться из нее, городя чушь про какой-то "Зангезурский коридор" также среди кавказских персов. Между тем, этим людям нужно, по меньшей мере, обеспечение хотя бы их минимальных этнических прав, а не Пантуранский коридор, который приведет к окончательной ассимиляции этого древнего иранского народа», - написал Вардан Восканян.