Ունենալու ենք հանքարդունաբերության ոլորտի փլուզում. Վահե Հակոբյանն առաջարկում է տնտեսական աճի 7 տոկոս նշաձողն իջեցնել 5-ից 5,5-ի (Տեսանյութ)
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանն Ազգային ժողովում իր ելույթը սկսեց՝ ներկայացնելով ԵԱՏՄ գործընկեր երկրների և Վրաստանի ՀՆԱ-ի կանխատեսվող ցուցանիշները:
Ըստ պատգամավորի` ՌԴ-ում կանատեսվում է ՀՆԱ-ի 2,8 տոկոս, Ղազախստանում` 3,7 տոկոս, Ղրղզստանում` 4,7 տոկոս, Վրաստանում` 5,5 տոկոս:
Վահե Հակոբյանը հայտարարեց, թե 7 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն անիրատեսական է ու դժվար հավատալի:
«Կապիտալ ծախսերը 2022 թվականին նախատեսվում է ավելացնել ավելի քան 130 միլիարդով, այն պարագայում, երբ կառավարությունն արդեն իսկ թերացել է. ներկա տարում կապիտալ ծախսերը շուրջ 30 տոկոսով չի կատարվել», - նշեց նա:
Պատգամավորի խոսքով` եթե կառավարությունը հիմնական շեշտը դրել է հանքարդյունաբերության վրա, ապա պետք է հիշել, որ արդեն կիրառվում է 15 տոկոս պետական տուրք հանքանյութի արտահանման վրա, ու կառավարությունը նախատեսում է ևս մեկ բարձրացում ավելացնել:
«Կարճաժամկետ առումով սա հնարավոր է ունենա հարկային առումով դրական էֆեկտ, բայց երկարաժամկետ պարագայում ունենալու ենք ոլորտի փլուզում», - ասաց Հակոբյանը:
Նա նշեց, թե 2021 թվականի հունվար-հուլիսին միջին ամսական անվանական աշխատավարձն աճել է 5,7 տոկսով` կազմելով 197 հազար 881 դրամ, սակայն ընդգծեց` կառավարությունն այս հարցով մանիպուլացնում է հանրությանը՝ հաշվի չառնելով գնաճը:

Политика правительства приведет к разрушению горнодобывающей отрасли – Ваге Акопян
Депутат фракции «Армения» Ваге Акопян представил сегодня в парламенте прогнозируемые в государствах-членах ЕАЭС и Грузии показатели ВВП.
По словам депутата, в РФ рост ВВП прогнозируется на уровне 2,8%, в Казахстане – 3,7%, в Киргизии – 4,7%, в Грузии – 5,5%.
Ваге Акопян заявил, что 7% показатель экономической активности искусственный и не внушает веры.
«В 2022 году капитальные расходы предусматривается увеличить на более чем 130 млрд., в том случае, когда правительство уже в текущем году недовыполнило капитальные расходы около 30%», - сказал депутат.
По его словам, если правительство делает основной акцент на горнодобывающей промышленности, то нужно помнить, что уже применяется 15% государственная пошлина на экспорт руды из Армении. Причем, правительство предусматривает еще раз повысить пошлину.
«В краткосрочном плане, возможно, это будет иметь положительный эффект в налоговом плане. Однако в долгосрочном плане это приведет к разрушению сферы», - сказал Ваге Акопян.
Он отметил, что в январе-июле 2021 года среднемесячная номинальная зарплата выросла на 5,7%, составив 197 тысяч 881 драма. Ваге Акопян однако подчеркнул, что правительство в этом вопросе манипулирует обществом, не учитывая инфляцию.