Ադրբեջանը պետք է երկաթուղային ու ավտոմոբիլային հաղորդակցություն ստանա Նախիջանի հետ, Հայաստանն էլ՝ Իրանի ու ՌԴ-ի. սա լիարժեք համապատասխանում է ՀՀ շահերին. Փաշինյան (Տեսանյութ)
08/12/2021 17:10
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը մեջբերեց 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը:
«Հայաստանը երաշխավորում է տրանսպորտայինն անվտանգ հաղորդակցությունը Ադրբեջանի ու Նախիջանի միջև, քաղաքացիների, բեռների երկկողմ փոխադրում և այլն: Այդ տրանսպորտային հաղորդակցության նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնելու է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության դաշնային ծառայությունը: Հիմա հարց, սա ի՞նչ է, եթե ոչ մի քանի կոմպետենտից բաղկացած ուղղակի միջանցք», - հայտարարեց պատգամավորը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե կարծում է, որ հարցը տվող պատգամավորի քաղաքական ուժը կողմնորոշվի մի հարցում՝ ինքը մեկնաբանում է տեքստը՞, թե՞ հաղորդում է ուրիշների մեկնաբանությունը, որ իրենց հանձնարարված է որպես սեփական մեկնաբանություն հաղորդել:
«Նախ այդ կետը եթե կարդում եք, կարդացեք, որ գրած է՝ բացվում են տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական ու տրանսպոորտային կապերը, երկրորդը՝ տրանսպորտային հաղորդակցության նկատմամբ հսկողությունը իրականացնում է Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության դաշնային ծառայությունը: Դուք ուզում եք ստանաք պատասխան՝ մենք միջանցքի վերաբերյալ պայմանավորվածություն ունե՞նք, թե չէ, թե՞ դուք ուզում եք, որ մենք միջանցքի վերաբերյալ պայմանավորվածություն ունենանք: Եթե ձեր ուզածը դա է, այլ խնդիր: Հայաստանը շահագրգռված է բոլոր ճանապարհների բացմամբ, այո, մենք պատրաստ ենք ու շահագրգռված ենք տարածաշրջանի բոլոր տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի բացմամբ այն ընկալմամբ, որ, այո, Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները պետք է երկաթուղային ու ավտոմոբիլային հաղորդակցություն ստանան Նախիջևանի Հանրապետության հետ, Հայաստանն էլ Ադրբեջանի տարածքով կապ ստանա Իրանի ու ՌԴ-ի հետ», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, թե այն, ինչ իրենք առաջարկում են, լիարժեք համապատասխանում է Հայաստանի շահերին:
Աննա Մկրտչյանն էլ արձագանքեց, թե շատ լավ հասկանում է, որ խորհրդարանում նստածներին Նիկոլ Փաշինյանը նամակներ է գրում, բայց իրենց մոտ դա չի աշխատում:
«Նախորդ մոտեցումները, որ դուք իմ հարցերի հետ կապված որդեգրել էիք, որ չէիք մոտենում, դա ձեզ համար ավելի շահեկան էր, որովհետև ոչ քաղաքական, ոչ իրավական, ոչ էլ դիվանագիտական անդրադարձ չկար: Նախորդ դեպքերում արտիստիզմը ձեր մոտ գերակշռում էր, հիմա թե արտիստիզմը, թե պատասխանի տեխնիկան զրոյական է», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ հաստատեց՝ այո, նամակներ գրում է, իրեն էլ են գրում:
«Պրոբլեմն այն է, որ ովքեր ձեզ են նամակ գրում, դուք չեք ճանաչում նրանց, ոչ էլ շփվել եք, ձեր ղեկավարին են գրում նամակ կոնկրետ հանձնարարություններով, դուք սկի չեք հասկանում, թե ինչ եք խոսում: Ձեզ կտան, կասեն՝ կարդա, կկարդաք ու չեք էլ հասկանա, թե ինչ եք կարդում», - ասաց վարչապետը:

Никол Пашинян: Азербайджан получит железнодорожную и автомобильную связь с Нахичеваном, а Армения – с Ираном и Россией, это полностью соответствует интересам Армении
08/12/2021 18:12
Депутат парламента от фракции «Честь имею» Анна Мкртчян процитировала сегодня в парламенте пункт 9 заявления от 9 ноября 2020 года.
«Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России. Сейчас возникает вопрос: что это, если не коридор длинной в несколько километров?», - заявила депутат.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что политическая сила, которую представляет задавший вопрос депутат, нужно определиться в одном вопросе: сама комментирует текст или представляет чужой комментарий, выдавая за свой, как поручено сделать.
«Прежде всего, если читаете этот пункт, то прочитайте, что написано: разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Во-вторых, контроль над разблокированием транспортных коммуникаций осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России. Вы хотите получить ответ, есть ли у нас договоренность о коридоре или нет, или вы хотите, чтобы у нас была договоренность о коридоре?  Если вы хотите этого, то другой вопрос. Армения заинтересована в открытии всех дорог. Да, мы готовы и заинтересованы в открытии всех экономических и транспортных коммуникаций в регионе в том контексте, что западные районы Азербайджана должны получить железнодорожную и автомобильную связь Нахичеванской Республикой, а Армения по территории Азербайджана получит связь с Ираном и Россией», - сказал премьер.
По словам премьер-министра, то, что они предлагают, полностью соответствует интересам Армении.
Анна Мкртчян ответила, что очень хорошо понимает, что Никол Пашинян пишет письма тем, кто сидит в парламенте, но с ними это не сработает.
«Ваши прежние подходы, когда вы не отвечали на мои вопросы, были для вас более выгодными, потому что не было ни политической, ни правовой, ни дипломатической реакции. В предыдущих случаях у вас превалировал артистизм, сейчас и артистизм, и техника ответа нулевая», - сказала депутат.
Никол Пашинян заявил, что да, он пишет письма, и ему пишут письма.
«Проблема в том, что вы не знаете тех, кто пишет письма вам, и не общались с ними. Письма с конкретными поручениями пишут вашему руководителю, вы даже не понимаете, что говорите. Вам дают в руки бумагу, говорят: просчитай, вы читаете и даже не поймете, что читаете», - сказал Никол Пшинян.