«3+2» ձևաչափում գերիշխող ձայնը հաստատ Հայաստանինը չի լինելու, Արցախի հարցը կարող է մտնել օրակարգ. Արմեն Բադալյան
09/12/2021 19:10
«3+2» ձևաչափում գերիշխող ձայնը հաստատ Հայաստանինը չի լինելու։ Ավելին՝ դժվար է ասել, որ այս ձևաչափում Հայաստանն ինչ-որ շահ կունենա։ Սա այն պարզ պատճառով, որ քանի դեռ Հայաստանի վարչապետը չի փոխվել, Հայաստանը որևէ ձևաչափում չի կարող որևէ շահ պաշտպանել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի՝ ԱԺ-ում արած այն հայտարարությանը, որ Հայաստանը ԱԳ նախարարի տեղակալի մակարդակով մասնակցելու է դեկտեմբերի 10-ին կայանալիք «3+2» ֆորմատի նախանիստին։
Անդրադառնալով նշված ձևաչափում Թուրքիայի կողմից Արցախան հակամարտության արծարծման հնարավորությանը՝ Արմեն Բադալյանը նկատեց՝ կասկածից վեր է, որ Թուրքիան նման փորձ կանի։
«Դա կախված է ոչ թե Հայաստանից, այլ Ռուսաստան-Թուրքիա ձևաչափից։ Եթե Թուրքիան փորձի, և Ռուսաստանն ու Իրանը դրան դեմ չլինեն, ապա հակամարտութան կարգավորման հարցը կարող է մտնել օրակարգ։ Այստեղ արդեն կարևոր են Թուրքիա-Իրան, Թուրքիա-Ռուսաստան հարաբերությունները։ Հայաստանն այս դեպքում դերակատարություն չի ունենալու, և ՀՀ վարչապետն այդ քննարկումներում նստած լինի սեղանի շուրջ, թե ոչ, նշանակություն չի ունենալու», - ասաց քաղտեխնոլոգը՝ հավելելով, որ հարցի լուծման համատեքստում վճռորոշ են լինելու Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Իրանի դիրքորոշումները։
Արմեն Բադալյանը շեշտեց՝ որ Թուրքիան ամեն բան անելու է՝ բոլոր հնարավոր, այդ թվում՝ «3+2» ձևաչափում լուծելու ԼՂ հակամարտության հարցը, այլ բան է, որ ՀՀ իշխանությունները այս հարցին խիստ իմիջիայլոց են մոտենում։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր՝ իրանցի գործընկերոջ հետ քննարկել է Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի հետ «3+3» բանակցային ձևաչափ ստեղծելու նախաձեռնությունը՝ տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հարցով:
Լավրովն ասել էր, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն օգուտ կբերի ոչ միայն Հայաստանին և Ադրբեջանին, այլ նաև Վրաստանին: Իրանը, Ռուսաստանը և Թուրքիան` որպես այս երեք հանրապետությունների ամենամոտ հարևաններ, նրա դիտարկմամբ, նույնպես կշահեն դրանից։

Преимущественный голос в формате «3+2» точно не будет принадлежать Армении, вопрос Арцаха может войти в повестку – Армен Бадалян
09/12/2021 21:24
Право преимущественного голоса в формате «3+2» точно не будет принадлежать Армении. Более того, сложно сказать, будет ли иметь Армения какую-то выгоду в этом формате? И причина этого в том, что пока в Армении не сменился премьер-министр, Армения не может защищать свои интересы в каком-либо формате, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Армен Бадалян, касаясь заявления Никола Пашиняна о том, что Армения примет участие на уровне замминистра иностранных дел в предварительном заседание в формате «3+2».
Что касается возможности затрагивания Турцией карабахского конфликта в указанном формате, то Армен Бадалян отметил, что Турция, вне всякого сомнения, предпримет такую попытку.
«Это зависит не от Армении, а от формата Россия – Турция. Если Турция попытается, а Россия и Иран не будут против этого, то вопрос урегулирования конфликта может войти в повестку. Здесь уже важны отношения Турция – Иран, Турция – Россия. В этом случае Армения не будет играть роли и, сидит премьер-министр Армении за столом во время этих обсуждений или нет, не будет иметь значения», - сказал политтехнолог, добавив, что в контексте решения вопроса решающей будет позиция Турции, России и Ирана.
Армен Бадалян отметил, что Турция сделает все возможное, чтобы решить вопрос нагорно-карабахского конфликта, в том числе в формате «3+2», другое дело, что власти Армении очень вскользь относятся к этому вопросу.
Напомним, ранее министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции с главой МИД Ирана Хоссейном Амиром Абдоллахианом заявил, что обсудил с иранским коллегой инициативу создания переговорного формата «3+3» с Азербайджаном, Арменией, Грузией и Турцией по вопросу разблокировки экономических и транспортных связей в регионе.
Лавров сказал, что от разблокирования всех транспортных коммуникаций, всех экономических связей в этом регионе выиграют не только Армения, Азербайджан и Грузия, а также Иран, Россия и Турция, как ближайшие соседи трех республик Южного Кавказа.