Թբիլիսիի ներկայացուցիչը չի մասնակցի «3+3» ձևաչափով առաջին հանդիպմանը․ Վրաստանի ԱԳՆ
Վրաստանը չի պատրաստվում ներգրավվել Հարավային Կովկասում համագործակցության «3+3» ձևաչափում, ուստի Թբիլիսիի ներկայացուցիչը ներկա չի լինի Մոսկվայում դեկտեմբերի 10—ին այդ փևարափում նախատեսված առաջին հանդիպմանը, ասվում է Վրաստանի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Վրաստանի ԱԳՆ-ն մեկ անգամ չէ, որ արտահայտել է իր հստակ դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային համագործակցության «3+3» ձևաչափի վերաբերյալ։ Այդ մասին խոսել է նաև Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիթ Զալքալիանին՝ խորհրդարանում իր վերջին ելույթի ժամանակ։ Մենք չենք դիտարկում մեր մասնակցությունը նշված ձևաչափում, հետևաբար, Վրաստանը ներկայացված չի լինի դեկտեմբերի 10-ին նախատեսված հանդիպմանը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին խորհրդարանի հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ դեկտեմբերի 10-ին «3+3» կամ «3+2» ձևաչափի նախնական նիստ է տեղի ունենալու՝  ԱԳ փոխնախարարների մակարդակով, որին Հայաստանը մասնակցելու է։

Грузия не будет участвовать в формате «3+3» по Закавказью
МИД Грузии подтвердил, что Тбилиси отказывается от участия в региональном консультативном механизме «3+3» по Закавказью, говорится в заявлении ведомства.
Как сообщил в четверг МИД Турции, первое заседание платформы по обеспечению мира и стабильности на Южном Кавказе пройдет в пятницу в Москве на уровне заместителей глав МИД Азербайджана, Армении, РФ, Ирана и Турции.
«Министерство иностранных дел Грузии неоднократно излагало четкую позицию по инициативе регионального сотрудничества «3+3», в том числе министр иностранных дел, выступавший на недавних парламентских слушаниях по этому вопросу. Мы не рассматриваем участие в этом формате и, следовательно, Грузия не будет представлена на встрече, назначенной на 10 декабря», - говорится в заявлении.