Հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցը պետք է ամբողջությամբ լուծվի, ռուս խաղաղապահներն ավարտին կհասցնեն գործընթացը. Մուրադով
Ադրբեջանական կողմի բոլոր զինծառայողները, որոնք գերի էին ընկել Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ժամանակ, ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ վերադարձվել են, ներկայում գերեվարված հայ զինվորների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են, այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ Ռուստամ Մուրադովը։
«Աշխատանքները շարունակվում են, կա լավ ազդակ, կա ըմբռնում։ Ես կարծում եմ, որ այս հարցը պետք է ամբողջությամբ փակվի։ Եվ ռուս խաղաղապահները ավարտին կհասցնեն այս գործը», - ասել է Մուրադովը։
Նա նշել է, որ գերիների վերադարձի հետ կապված աշխատանքը համարում է խաղաղապահի քաղաքացիական պարտք։
«Որպես զինվորական՝ ես հասկանում եմ, թե ովքեր են ռազմագերիները, ինչ զգացումներ են ապրել գերության մեջ։ Հիշում եմ առաջին չվերթը, երբ թռանք Բաքու, և վերադարձին տեսա այդ զինծառայողների դեմքերը, երբ նրանք արդեն հասել էին Երևան՝ Էրեբունի օդանավակայան։ Նրանք արցունքներն աչքերին չէին հավատում, որ տուն են վերադարձել», - ասել է Մուրադովը։

Мурадов: Работа по возвращению армянских военнопленных продолжается, этот вопрос должен быть полностью закрыт, российские миротворцы доведут это дело до конца
09/12/2021 12:04
Все военнослужащие азербайджанской стороны, захваченные в плен во время конфликта в Нагорном Карабахе, возвращены при содействии российских миротворцев, работа по возвращению пленных армянских военных в данный момент продолжается. Об этом сообщил ТАСС заместитель командующего войсками Южного военного округа Рустам Мурадов.
«На сегодняшний день все военнослужащие азербайджанской стороны возвращены, и работа по возвращению армянских военнопленных продолжается, есть хороший позитив, есть понимание. Считаю, что этот вопрос должен быть полностью закрыт. И российские миротворцы доведут это дело до конца», - сказал Мурадов.
Он отметил, что расценивает работу по возвращению пленных как гражданский долг миротворца.
«Как военный человек, я понимаю, кто такие военнопленные, какие чувства они испытывали, находясь в плену. Я вспоминаю первый рейс, когда мы улетели в Баку, и по возвращении я видел лица тех военнослужащих, когда они уже перелетели в Ереван на аэродром Эребуни. Это были слезы, они не верили, что они вернулись домой», - рассказал Мурадов.