Մարտական հերթապահության անցկացման մոտեցումներում պետք է արմատական փոփոխությունների գնալ. ժամանակը մեր դեմ է աշխատում. Տիգրան Աբրահամյան
09/12/2021 10:36
Վերջին մի քանի օրերի բուռն իրադարձությունների ֆոնին հետին պլան մղվեց Արցախի պաշտպանության բանակի՝ Շուշիի հարակից հատվածում տեղակայված մարտական հենակետում գրանցված միջադեպը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Եթե դեպքի օրը ՊԲ-ն փոխանցել էր, որ «դեռևս չպարզված հանգամանքներում» հայ զինծառայողը մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել, ապա երեկ Քննչական կոմիտեն հստակեցրել էր, որ միջադեպը տեղի է ունեցել հակառակորդի արձակած գնդակից։
Որքան հասկանում եմ առկա տեղեկատվությունից, փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ կրակը 5-7 մետրից է արձակվել, ինչը նշանակում է, որ տեղի է ունեցել դիվերսիոն գործողություն։
Սահմանագծի այդ հատվածը բավականին վտանգավոր է, միջդիրքային տարածությունը փոքր, այնուամենայնիվ, կարճ տարածության մեջ տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետևանքով զոհ ունենք։
Տարբեր առիթներով ասել եմ ու այսօր էլ կրկնում եմ՝ անկախ այն հանգամանքից, որ մեր զինծառայողներն առաջնագծում բավականին ծանր պայմաններում պատասխանատու ծառայություն են կրում, մարտական հերթապահության անցկացման մոտեցումներում պետք է արմատական փոփոխությունների գնալ։

Нужны коренные изменения в подходах к боевому дежурству, время работает против нас – Тигран Абрамян
На фоне бурных событий последних нескольких дней отошел на задний план инцидент, произошедший на одной из оборонительных позиций Армии обороны Арцаха, дислоцированной на участке близ Шуши, написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Если в день происшествия Армия обороны сообщила, что армянский военнослужащий получил смертельное огнестрельное ранение "при пока невыясненных обстоятельствах", то вчера Следственный комитет уточнил, что инцидент произошел в результате выстрела противника.
Насколько я понимаю, экспертиза показала, что выстрел был произведен с 5-7 метров, что означает – произошло диверсионное действие.
Этот участок линии соприкосновения довольно опасный, межпозиционное пространство небольшое, тем не менее, в результате произошедшей на коротком расстоянии перестрелки  у нас есть погибший.
Я уже говорил по разным поводам и снова повторяю, что независимо от того обстоятельства, что наши военнослужащие несут ответственную службу на передовой в довольно тяжелых условиях, в подходах к несению боевого дежурства нужны коренные изменения.