Հայաստանի մեջ տեղից տեղ ենք գնում արդեն Ադրբեջանով. սա սահմանագծում չէ, բա ի՞նչ է. Արմեն Ռուստամյան
Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը, որպեսզի առավելագույնը ստանա այս պատերազմի արդյունքներից, փորձում է քամել ամեն ինչ ու ստանալ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը։
«Ու արդեն ստացել է. մենք Հայաստանի մեջ տեղից տեղ ենք գնում արդեն Ադրբեջանով, անցնում ենք ադրբեջանական անցակետով, փակվեց Մ2 ճանապարհը, սա սահմանգծում չէ, բա ի՞նչ է», - նշեց նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ պետք է կարմիր գծեր սահմանել, որ, կառավարություն, գնա ինչ ուզում ես արա, բայց կարմիր գծերը չանցնես։
«Առաջին կարմիր գիծն այն, է որ սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացը հանկարծ չգնա այնպես, որ մենք մեր ինքնիշխանությունը կորցնենք, կորցնենք մեր տարածքային ամբողջականությունը. Հայաստանի մասին է խոսքը գնում», - ասաց նա։
Ռուստամյանի խոսքով՝ չպետք է գնալ այնպիսի բանակցությունների, սահմանազատման ու սահմանագծման այնպիսի պրոցեսի, որը կկանխորոշի Արցախն Ադրբեջանի կազմում։
«Իսկ որ դա կարող է տեղի ունենալ, ո՞վ է մեզ դրանից երաշխավորում։ Ադրբեջանն է անելու այնպես, որ այնպես գրվի, որ վաղը, երբ գնանք Ղարաբաղի հարցը պաշտպանենք, ասի ստոպ, դուք արդեն ճանաչել եք սահմանները, սահմանները գծվելու են Խորհրդային Միության քարտեզների հիման վրա, իսկ այդ քարտեզներով Արցախը եղել է Ադրբեջանի կազմում», - հավելեց Ռուստամյանը։

Турецко-азербайджанский тандем стремится получить максимум по итогам войны – Армен Рустамян
Турецко-азербайджанский тандем стремится получить максимум по итогам этой войны, пытается выжать и получить все, заявил сегодня депутат фракции «Армения» Армен Рустамян на внеочередном заседании постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям.
«И уже получил: мы перемещаемся в Армении из одного места в другое через Азербайджан, проходим азербайджанский пропускной пункт, дорога М2 закрыта. Что это, если не делимитация?» - отметил он.
По словам депутата, нужно установить красные линии, чтобы правительство знало, что эти красные линии нельзя переходить.
«Первая красная линия – чтобы процесс делимитации и демаркации не проходил в ущерб нашим интересам, чтобы мы потеряли наш суверенитет, территориальную целостность. Речь идет об Армении», - сказал он.
По словам Рустамяна, нельзя идти на подобные переговоры, такой процесс делимитации и демаркации, который предопределит судьбу Арцаха в составе Азербайджана.
«А кто может гарантировать, что этого не произойдет? Азербайджан сделает все, чтобы так было написано, чтобы завтра, когда мы пойдем защищать вопрос Арцаха, сказать: стоп, вы уже признали границы. Границы будет проведена по картам Советского Союза, а на этих картах Арцах был в составе Азербайджана», - добавил Армен Рустамян.