«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Մխիթար Զաքարյանն ու Արթուր Սարգսյանն ազատ արձակվեցին
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Մխիթար Զաքարյանն ու Արթուր Սարգսյանն ազատ արձակվեցին «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից։
Հիշեցնենք՝ երեկ Սահմանադրական դատարանը հրապարակել է «Հայաստան» խմբակցության դիմումի հիման վրա պատգամավորների անձեռնմխելիության վերաբերյալ որոշումը։
«Սահմանադրական դատարանը արձանագրեց բառացի այն, որ անազատության մեջ գտնվող պատգամավորի կարգավիճակ չունեցող անձը պատգամավորի կարգավիճակ ձեռք բերելու պահից, չի կարող պահվել անազատության մեջ։ Մեր գործընկերներներին խայտառակ ապօրինի կերպով այսքան ամիս պահեցին կալանքի տակ, իսկ հիմա անհապաղ ազատ են արձակելու: Բարձր դատարանը այս անգամ ապահովեց սահմանադրական արդարադատություն», - գրել էր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը։
Այսօր ազատ արձակվեց նաև «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի նախկին տնօրեն Արմեն Չարչյանը։

Депутаты фракции «Армения» Мхитар Закарян и Артур Саркисян освобождены
Депутаты парламента от  фракции «Армения» – Мхитар Закарян и Артур Саркисян – немногим ранее были освобождены из-под стражи.
Напомним, вчера Конституционный суд Армении опубликовал решение на основании заявления фракции «Армения» о неприкосновенности депутатов.
«Конституционный суд констатировал буквально то, что лицо, не имеющее статуса депутата и лишенное свободы, с момента приобретения депутатского статуса не может оставаться под стражей. Наших коллег позорно и незаконно столько времени содержали под арестом, а сейчас должны немедленно освободить. Высокий суд в этот раз обеспечил конституционную справедливость», - написал Арам Вардеванян.
Ранее был освобожден также депутат фракции «Армения», бывший директор медицинского центра «Измирлян» Армен Чарчян.