Հայ ռազմագերիներին կալանավորելով՝ Հայաստանն իր համար ազգային անվտանգության խնդիր է ստեղծում․ Սահակյան
10/12/2021 16:39
Դեկտեմբերի 4-ին Հայաստան վերադարձած 10 գերիներից 5-ին կալանավորելու միջնորդություն ներկայացնելը անպայման բացասական ազդեցություն է ունենալու, ռազմագերիների իրավուքների պաշտպանությանը նվիրված քննարկմանը կարծիք հայտնեց հայ ռազմագերիների շահերը ՄԻԵԴ-ում ներկայացնող իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
«Դրա հիմքով Ադրբեջանն ավելի ինտենսիվ և ավելի ակտիվորեն է հայ ռազմագերիների մոտ փորձելու արմատավորել տպավորություն, որ Հայաստանը հետաքրքրված չէ իրենցով, որևէ ջանք չի գործադրում իրենց վերադարձնելու ուղղությամբ, հայ ռազմագերիներն ավելի պաշտպանված են Ադրբեջանում, քան՝ Հայաստանում, որովհետև հայրենիքում նրանց կարող են զրկել ազատությունից, ինչպես նաև փորձելու է դրդել հրաժարվել հայրենադարձությունից և հայ ռազմագերիներին ներկայացնել այլ՝ երրորդ երկիր վերադառնալու այլընտրանք», - ասաց Սահակյանը։
Նար խոսքով՝ սա բարդացնում է գերիների վերադարձի գործընթացը և կարող է ձգձգել այն։
«Ստացվում է, որ մենք օբյեկտիվ խոչընդոտներ ենք ստեղծում վերադարձի գործընթացում։ Սա նաև բացասաբար է անդրադառնալու ազգային անվտանգության խնդիրների վրա։ Գաղտնիք չէ, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները միշտ փորձել են հավաքագրել հայ ռազմագերիներին։ Բացառություն չի կարող լինել նաև այս դրվագով։ Ադրբեջանի այս նպատակն ավելի իրագործելի կլինի, եթե հայ զինծառայողները լինեն ոչ թե Հայաստանում՝ Ազգային անվտանգության ծառայողների ուժեղացված հսկողության ներքո, այլ երրորդ երկրում», - ընդգծեց իրավապաշտպանը։

Решение арестовать армянских военнопленных создает для страны проблему национальной безопасности – Сирануш Саакян
Ходатайство об аресте пяти из 10 вернувшихся в Армению 4 декабря пленных обязательно будет иметь негативные последствия, заявила сегодня защитник интересов армянских военнопленных в ЕСПЧ, правозащитник Сирануш Саакян на обсуждении по вопросу судьбы и прав военнопленных.
«На этом основании Азербайджан более интенсивно и активно попытается создать у армянских военнопленных впечатление, что Армения не интересуется ими, не прилагает никаких усилий для их возвращения, армянские военнопленные в Азербайджане больше защищены, чем в Армении, потому что на родине их могут лишить свободы. Они попытаются также побудить их к отказу от репатриации и дать армянским военнопленным шанс вернуться в третью страну», - сказала Сирануш Саакян.
По ее словам, это осложняет процесс возвращения пленных и может затянуть его.
«Получается, что мы создаем объективные препятствия для процесса возвращения. Это также негативно отразится на национальной безопасности. Не секрет, что спецслужбы Азербайджана всегда пытались завербовать армянских военнопленных. Эта цель Азербайджана будет легче достигнута, если армянские военнопленные будут находиться не в Армении, под усиленным контролем Службы национальной безопасности, а в третьих странах», - подчеркнула правозащитник.