Բանակում մահվան դեպքերի աճը պայմանավորված է կարգապահության սուր խնդիրներով, իսկ ՊՆ-ն ու ԳՇ-ն ղեկավարող անձինք զբաղված են ներքաղաքական բնույթի աշխատանքներով. Աբրահամյան
11/12/2021 11:00
Ըստ Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի՝ բանակում անվտանգության կանոնների խախտման, ինքնասպանության, ծառայակցի արձակած գնդակից արձանագրվող մահվան դեպքերի ու վիրավորումների աճը պայմանավորված է առաջին հերթին կարգապահության սուր խնդիրներով, սպա-զինվոր փոխհարաբերությունների որակից, գաղափարաքարոզչական աշխատանքների ոչ բավարար մակարդակից:
«Պետական բարձր էշելոններից շարունակական ձևով հարվածներ ընդունող կառույցում չէր էլ կարող այլ վիճակ արձանագրվել։
Կան նաև այլ խորքային պատճառներ, որոնց մասին խոսելուց դեռևս ձեռնպահ կմնամ», - գրել է պատգամավորը:
Նա նշել է, թե այս ու նմանատիպ առաջնահերթ խնդիրներին կարգավորում ակնկալել չենք կարող, որովհետև «իշխանության ղեկին կանգնածները նախ նման կամք չունեն, իսկ ՊՆ-ն ու ԳՇ-ն ղեկավարող անձինք զբաղված են լրիվ այլ բնույթի աշխատանքներով:
«Առավելապես ներքաղաքական բնույթի. նման խնդիրներ լուծելու ոչ ժամանակ ունեն, ոչ էլ տիրապետում են դրա լուծման ճանապարհներին», - ընդգծել է Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք` դեկտեմբերի 10-ին` ժամը 19:30-ի սահմաններում, ՀՀ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկում, նախնական տվյալներով, համածառայակցի կողմից արձակված կրակոցներից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, շարքային Սենիկ Աշոտի Արզումանյանը (ծնվ. 2002թ.): Եվս երկու զինծառայող վիրավոր է:

Рост случаев смерти в армии обусловлен проблемами дисциплины, а руководящие Минобороны и ГШ лица заняты делами внутриполитического характера – Тигран Абрамян
11/12/2021 13:21
Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян считает, что рост случаев нарушения правил безопасности в армии, самоубийств, смерти и ранений от выстрела сослуживца обусловлен в первую очередь острыми проблемами дисциплины, качеством отношений солдат-офицер, недостаточным уровнем идеологической и пропагандистской работы.
«В структуре, принимающей постоянные удары их высших государственных эшелонов, не может быть другой ситуации. Есть также другие глубинные причины, о которых я пока воздержусь говорит», - написал депутат.
Он отметил, что невозможно ожидать решения этих и схожих проблем, потому что «у находящихся во власти людей отсутствует воля, а руководящие Минобороны и Генштабом лица заняты совершенно другими делами».
«Преимущественно внутриполитического характера. У них нет времени ни для решения таких проблем, ни знаний о путях их решения», - подчеркнул Тигран Абрамян.
Напомним, 10 декабря, около 19:30, в одной из воинских частей, расположенных на южном направлении Республики Армения, по предварительным данным, вследствие произведенного сослуживцем выстрела смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий срочной службы, рядовой Сеник Ашотович Арзуманян (2002 г.р.). Еще двое военнослужащих ранены.