Գերիների վերաբերյալ հայտարարությունը կազմակերպված բնույթ է կրում բարձր ղեկավարության կողմից. սա մեր պետականությունը թուլացնելուն ուղղված գործողություն է. Մինասյան (Տեսանյութ)
13/12/2021 11:30
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի համար զարմանալի է, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրաժարականը պահանջելը ցավոտ կերպով ընդունվեց։
«Ես ուզում եմ հիշեցնել, որ օգոստոսի 2-ին, երբ տեղի էր ունենում Ազգային ժողովի նախագահի ընտրություն, մենք առաջադրել էինք մեր երկու գործընկերներին՝ Մխիթար Զաքարյանին ու Արթուր Սարգսյանին, այն ժամանակ մենք դեռևս ասել ենք՝ այն, ինչ Ազգային ժողովում կատարվում է առանց մեր երկու գործընկերների մասնակցության, ապօրինի է ու չի համապատասխանում ոչ միայն սահմանադրական կարգավորումներին, այլև՝ ժողովրդավարության արժեքներին», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Մինասյանը։
Նա նշեց, թե ՍԴ-ի որոշմամբ արձանագրվել է, որ Արմեն Չարչյանը, Մխիթար Զաքարյանն ու Արթուր Սարգսյանը օգոստոսի 2-ից ապօրինաբար են հայտնվել կալանավայրում։
Ընդդիմադիր խմբակցության քարտուղարի խոսքով՝ Ալեն Սիմոնյանը միջազգային հարթության մեջ կատարում է հայտարարություններ, որոնք ռիսկեր են բերում ՀՀ արտաքին քաղաքականության համար։
«Նա կատարում է հայտարարություններ՝ կապված գերիների վերաբերյալ, որոնց, նախևառաջ, պետության պարտականությունն է հայրենիք վերադարձնել, մինչդեռ, դա ոչ միայն հոգեկան ցավ ու տառապանք պատճառող, այլ նաև Հայաստանի պաշտպանությունը թուլացնող հայտարարություն է ու չի բացառվում, որ սա կազմակերպված բնույթ է կրում բարձր ղեկավարության կողմից։ Նման հայտարարությունը մեր երկիրը, մեր պետականությունը թուլացնելուն ուղղված գործողություն է», - նշեց Արծվիկ Մինասյանը։
Նրա խոսքով՝ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած վերջին ծեծկռտուքը ցույց տվեց, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի կարևորում կարգուկանոնը, չի կարևորում քաղաքական ճիշտ մշակույթը։
«Նա չի փայլում պատգամավորական վարքի կանոններով», - նշեց Մինասյանը։
Հարցին՝ ո՞վ է լինելու Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընդդիմության թեկնածուն, Մինասյանը պատասխանեց, որ լինելու է ընդդիմադիր երկու խմբակցություններից մեկից։
«Հարցը քննարկվել է նաև «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հետ միասին, ես կարծում եմ՝ առաջիկայում «Պատիվ ունեմ»-ը հայտարարությամբ հանդես կգա», - նշեց նա։

Заявление о пленных носит организованный характер и направлено на ослабление государственности – Арцвик Минасян
13/12/2021 12:38
Секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян удивлен, что требование об отставке спикера Национального Собрания Алена Симоняна воспринято столь болезненно.
«Я хочу напомнить, что 2 августа, когда проходили выборы спикера парламента, мы выдвинули на этот пост двух наших коллег – Мхитара Закаряна и Артура Саркисяна. Еще тогда мы заявили, что все происходящее в парламенте без участия наших коллег – незаконно и не соответствует не только конституционным регулировкам, но и демократическим ценностям», - заявил сегодня на брифинге секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян.
Он отметил, что Конституционный суд констатировал, что депутаты парламента Армен Чарчян, Мхитар Закарян и Артур Саркисян с 2 августа незаконно лишены свободы.
По словам секретаря оппозиционной фракции, Ален Симонян озвучивает на международных площадках заявления, которые содержат риски для внешней политики Армении.
«Он выступает с заявлениями о пленных, вернуть которых на родину – долг государства. Между тем, это заявление не только причинило душевную боль и страдания, но и ослабило защиту Армении, и не исключается, что со стороны высшего руководства это носит организованный характер. Подобное заявление направлено на ослабление нашей страны, нашей государственности», - сказал Арцвик Минасян.
По его словам, последняя потасовка в парламенте продемонстрировала, что спикер НС Ален Симонян не придает важность порядку и дисциплине, правильной политической культуре.
«Он не соблюдает этику депутатского поведения», - отметил Минасян.
На вопрос, кто станет кандидатом оппозиции на пост спикера парламента, Арцвик Минасян ответил, что он будет выдвинут от одной из двух оппозиционных фракций.
«Вопрос обсуждался также с фракцией «Честь имею», думаю, что фракция «Честь имею» в ближайшее время выступит с заявлением», - отметил он.