«Ժողովուրդ». Ո՛չ Մոսկվան, ո՛չ Բրյուսելը Ղարաբաղը չեն համարում ոչ ադրբեջանական հող. Տրոֆիմչուկ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելն այսօր Բրյուսելում կհանդիպի Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին: Արդեն դրանից հետո այսօր երեկոյան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կնստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ:
Հիշեցնենք, որ վերջին անգամ Փաշինյանն ու Ալիևը հանդիպեցին Մոսկվայում նոյեմբերի 26-ին՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցությամբ: Հանդիպումից հետո երեք երկրների ղեկավարները հայտարարություն տարածեցին, որով վերահաստատեցին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունների բոլոր դրույթների հետագա հետևողական իրականացման և անվերապահ պահպանման հանձնառությունը: Բացի այդ, կողմերը նաև նշել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության կարևոր ներդրումը տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման և անվտանգության ապահովման գործում:
Եվ, ահա, ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ հանդիպումից հետո այս անգամ երկու կողմերը հանդիպում են Եվրոպայի նախաձեռնությամբ:
Ռուս քաղաքագետ Գրիգորի Տրոֆիմչուկն այդ բանակցություններից առանձնապես սպասելիքներ չունի: Նա «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նկատեց, որ սա հայ-ադրբեջանական բանակցությունների՝ վերջին տարիներին բնորոշ սխեման է, երբ բանակցություններն ընթանում են Ռուսաստանում և Եվրոպայում:
«Արևմտյան գործընկերների աջակցությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմ ան գործընթացին՝ դիվանագիտական և քաղաքական միջոցներով։ ԵՄ բոլոր բարձրաստիճան քաղաքական գործիչները, անկեղծ ասած, թույլ ֆիգուրներ են, այդ թվում՝ բրյուսելյան բանակցությունների նախաձեռնող Շառլ Միշելը: Բաքուն, որը մեկ հարվածով կտրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, միանգամայն գոհ է այն փաստից, որ Մինսկի խմբի ֆորմատը որպես այդպիսին չի գործում: ԵՄ-ն նույնիսկ սրան ոչ մի կերպ չի արձագանքել: Ո՛չ Մոսկվան, ո՛չ Բրյուսելը Ղարաբաղը չեն համարում ոչ ադրբեջանական հող»,- նկատում է նա»։

«Жоховурд»: Ни Москва, ни Брюссель не считают Карабах неазербайджанской территорией – Трофимчук
Газета «Жоховурд» пишет, что председатель Европейского совета Шарль Мишель проведет сегодня в Брюсселе встречу с лидерами Армении и Азербайджана. Уже после этого, сегодня вечером, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев сядут за стол переговоров.
Напомним, что в последний раз Пашинян и Алиев встречались в Москве 26 ноября, при участии президента России Владимира Путина. По итогам встречи лидеры трех стран выступили с заявлением, в котором подтвердили свою приверженность дальнейшему последовательному выполнению и безоговорочному соблюдению всех положений заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Кроме того, стороны отметили также важный вклад российской миротворческой миссии в стабилизацию ситуации и обеспечение безопасности в регионе.
И вот, после инициированной российской стороной встречи стороны в этот раз встречаются по инициативе Европы.
Российский политолог Григорий Трофимчук не связывает особых ожиданий с этими переговорами. В беседе с изданием он отметил, что это схема в последние годы характерна для армяно-азербайджанских переговоров, когда переговоры проводятся в России и Европе.
«Поддержка западными партнерами процесса урегулирования карабахского конфликта –   дипломатическими и политическими методами. Все высокопоставленные политики ЕС, откровенно говоря, слабые фигуры, в том числе, инициатор брюссельских переговоров Шарль Мишель. Баку, одним ударом "отрезавший" Минскую группу ОБСЕ, вполне доволен тем, что формат Минской группы как таковой не работает. ЕС даже не отреагировал на это. Ни Москва, ни Брюссель не считают Карабах неазербайджанской территорией», - отметил он.