«Առանց նախապայմանների» թեզը թվացյալ է, որովհետև Թուրքիան դեռևս մի շարք նախապայմաններ է առաջ քաշելու, այդ թվում՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցը. Արթուր Ղազարյան
Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարելի է «Ֆուտբոլային դիվանագիտություն 2» վերնագրել, որովհետև սա դեռևս 2008 թվականից կամ դրանից էլ առաջ սկսած գործընթաց է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արթուր Ղազարյանը։
«Մենք պետք է հասկանանք՝ այն ժամանակ կարգավորման գործընթացն ինչո՞ւ տեղում դոփեց, գնդակն ո՞ւմ դաշտում կանգ առավ և այլն։ Նույն Թուրքիան անձամբ կասեցրեց Ցյուրիխյան արձանագրությունների վավերացումը, որովհետև իր փոքր եղբոր հարցը չէր կարգավորվում։
Եթե այսօր հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց է սկսվում, փաստորեն, նշանակում է, որ Ադրբեջանի հարցը կարգավորել են, Հայաստանը պատերազմում պարտվել է, որից հետո իրենք պատրաստակամ են առանց նախապայմանների կարգավորել հարաբերությունները»,- ասաց Արթուր Ղազարյանը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ միանշանակ է, որ ստեղծված իրավիճակում շահեկան դիրքերում Թուրքիան է և ոչ թե Հայաստանը։
«Երբ Թուրքիան առաջ է քաշում «առանց նախապայամնների» թեզը, մենք էլ կրկնում ենք, ստացվում է, որ մոռանում ենք Հայոց ցեղասպանության հարցը։ Սա նշանակում է, որ այն դո՞ւրս է գալիս ՀՀ արտաքին օրակարգից։ Այսօր առկա իրավիճակն ինչո՞ւ է Թուրքիային ձեռնտու. որովհետև Արցախյան պատերազմում աջակցելով Ադրբեջանին՝ նրանք հաղթանակ են կորզել, գրավել Արցախի 75 տոկոս տարածքները։ Այսքանից հետո Հայաստանից նրանց ակնկալիքը ո՞րն է. այն, որ Հայաստանն առանց նախապայմանի, այսպես ասած, վազելով գա բանակցություններին ընդառաջ»,- նշեց Արթուր Ղազարյանը։
Նա միաժամանակ շեշտեց՝ «առանց նախապայմանների» թեզը թվացյալ է, որովհետև Թուրքիան դեռևս մի շարք նախապայմաններ է առաջ քաշելու՝ այդ թվում՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցը։
««Միջանցքի» հարց՝ իրենց պատկերացմամբ։ Ամբողջ խնդիրը սրանում է, և այս ամենը մեզ խաղաղություն չի բերում։ Ամենացավալին դա է»,- ասաց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանի՝ այսօր տարածած պարզաբանման մեջ նշվում է, որ հայկական կողմը դրական է գնահատում Թուրքիայի ԱԳ նախարարի` հարաբերությունների կարգավորման նպատակով հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելու մասին հայտարարությունը, և հաստատում, որ հայկական կողմը ևս երկխոսության համար հատուկ ներկայացուցիչ կնշանակի։
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ևս ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Թուրքիան և Հայաստանը հարաբերությունները կարգավորելու համար կնշանակեն հատուկ ներկայացուցիչներ:

Артур Казарян: Тезис «без предусловий» – мнимый, потому что Турция еще выдвинет ряд предварительных условий, в том числе вопрос «Зангезурского коридора»
Процесс урегулирования отношений с Турцией без предварительных условий назвать «Футбольная дипломатия 2», потому что этот процесс начался еще в 2008 году или раньше этого, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Артур Казарян.
«Мы должны понять, почему тогда процесс урегулирования не сдвинулся с места, на чьем поле остался мяч и т.д. Та же Турция сама остановила ратификацию Цюрихских протоколов, потому что вопрос ее младшего брата не был урегулирован.
Если сегодня начинается процесс урегулирования армяно-турецких отношений, это фактически означает, что вопрос Азербайджана урегулирован, Армения проиграла в войне, после чего готова без предусловий урегулировать отношения с Турцией», - сказал Артур Казарян.
По словам политолога, понятно, что в создавшейся ситуации не Армения, а Турция оказалась в выгодной позиции.
«Если Турция продвигает тезис «без предусловий», а мы повторяем этот тезис, то получается, что мы забываем вопрос Геноцида армян. Это значит, что вопрос Геноцида выходит из внешнеполитической повестки Армении. Почему сегодняшняя ситуация выгодна Турции? Потому что, поддержав Азербайджан в войне против Арцаха, они добились победы, оккупировали 75% территорий Арцаха. Чего ждут они от Армении после всего этого? Того, что Армения без предварительных условий, так сказать, побежит на переговоры», - отметил Артур Казарян.
Он также отметил, что тезис «без предусловий» – на самом деле мнимый, потому что Турция еще выдвинет ряд предварительных условий, в том числе вопрос предоставления «Зангезурского коридора».
«Вопрос коридора – в их представлении. Вся проблема в этом, и все это не принесет нам мира. Это самое прискорбное», - сказал политолог.
Напомним, пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян сегодня сообщил, что Армения готова к процессу урегулирования отношений с Турцией без предварительных условий и также назначит специального представителя для диалога.
Ранее глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Турция и Армения назначат спецпредставителей для нормализации отношений, а также будет открыто чартерное авиасообщение между странами.