«Փաստ». Փաշինյանը այլևս չի ուզում վարչապետ լինել, հիմա էլ ուզում է դառնալ միահեծան նախագահ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես երևում է, սահմանադրական փոփոխությունների ու մասնավորաբար նախագահական կառավարման անցնելու թեման առարկայանում է: Մենք ոչ մեկ անգամ տեղեկացրել ենք, որ այս հարցը գործող իշխանությունների համար շարունակում է մնալ օրակարգային:
Եվ ահա, «Փաստ» թերթի հավաստի տեղեկություններով, Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է ստեղծել Սահմանադրության փոփոխությունները նախապատրաստող նոր հանձնաժողով: Ավելին, մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ այդ հանձնաժողովի կազմը ձևավորելու հարցով նրա հանձնարարությամբ ինտենսիվ բանակցություններ են ընթանում ոչ միայն իրավաբանական համայնքի, այլև բացառապես իշխանամերձ քաղաքական ուժերի և հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների հետ:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, «պլան» է դրված հնարավորինս կարճ ժամկետում ունենալ փոփոխությունների նախագիծ, այդ թվում՝ օգտագործելով նախորդ հանձնաժողովի աշխատանքային առաջարկները, որպեսզի հնարավոր լինի մինչև 2022 թվականի վերջ անցկացնել նախագահական ընտրություններ: Փաստացի, ինչպես ոսկե ձկնիկի մասին հեքիաթում, Փաշինյանը այլևս չի ուզում վարչապետ լինել, հիմա էլ ուզում է դառնալ միահեծան նախագահ...»։

«Паст»: Пашинян уже не хочет быть премьер-министром, а хочет быть единовластным правителем
Газета «Паст» пишет, что как видно, тема конституционных изменений и перехода к президентской системе правления становится предметной. Издание уже писало о том, что этот вопрос продолжает оставаться актуальным для действующей власти.
«Как передают наши достоверные источники, Никол Пашинян решил создать новую комиссию для подготовки изменений в Конституцию. Более того, наши источники сообщают, что по его поручению, интенсивные переговоры для формирования этой комиссии ведутся не только с юридическим сообществом, но и исключительно представителями провластных политических сил и общественного сектора.
По нашим сведениям, спущен "план" разработать проект изменений в возможно короткий срок, в том числе, используя рабочие предложения прежней комиссии, чтобы можно было провести президентские выборы уже к концу 2022 года. Фактически, как в сказке о золотой рыбке, Пашинян больше не хочет быть премьер-министром, а хочет быть единовластным правителем…» - пишет газета.