Ալիև. Ղարաբաղյան հակամարտությունն ավարտված է. կարգավիճակի շուրջ քննարկումներին վերադարձ չկա
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ավարտվել է և Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ քննարկումներին վերադարձ չկա, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Ադրբեջանի դիրքորոշումը բաց է և հստակ. Մենք խաղաղություն ենք ուզում, պատերազմ չենք ուզում. Մենք հաղթել ենք պատերազմում, մենք ենք հաղթողը, և այս իրողության հետ պետք է հաշվի նստել։ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծված է, Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին որևէ քննարկման կամ նման այլ բանի վերադարձ չկա», - ասել է Ալիևը իսպանական El Pais-ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Հայաստանը պետք է զերծ մնա թշնամական գործողություններից և աշխատի խաղաղության պայմանագրի վրա։

Алиев: Карабахский конфликт завершен и нет возврата к дискуссиям по статусу
Нагорно-карабахский конфликт завершен и нет возврата к дискуссиям по статусу Карабаха, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Позиция Азербайджана открыта и ясна. Мы хотим мира, мы не хотим войны. Мы выиграли войну, мы победители, и эту реальность нужно учитывать. Нагорно-карабахский конфликт разрешен, нет возврата ни к какой дискуссии о статусе Карабаха или чему-либо в этом роде», - сказал Алиев в интервью испанскому изданию "El Pais".
Он отметил, что Армения должна воздерживаться от любых враждебных действий и работать над мирным договором.