Հայաստանի և Սլովենիայի վարչապետները քննարկել են հայ-սլովենական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական միությունում նախագահող Սլովենիայի վարչապետ Յանեզ Յանշայի հետ:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել սլովենական կողմին` ԵՄ-ում նախագահության շրջանում ՀՀ-ԵՄ սերտ համագործակցությանը նպաստելու և համատեղ ծրագրերն արդյունավետ առաջ մղելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը շահագրգռված է զարգացնելու և ամրապնդելու գործընկերությունը ինչպես Եվրոպական միության, այնպես էլ Սլովենիայի հետ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` տնտեսության: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստանում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին և շեշտել, որ դրանք կրելու են հետևողական ու հաստատակամ բնույթ:
Յանեզ Յանշան ընդգծել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացման կարևորությունը` հավելելով, որ Արևելյան գործընկերության շրջանակում իրականացվող ծրագրերը նոր ազդակ կարող են հաղորդել կապերի ամրապնդմանը: Սլովենիայի վարչապետի խոսքով` առկա է համագործակցության մեծ ներուժ, որի իրացումը կնպաստի Հայաստանում բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանն ու կյանքի կոչմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի օրակարգին, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին, ինչպես նաև Բրյուսելում կայացած ՀՀ վարչապետի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպման արդյունքներին:

Премьер-министры Армении и Словении обсудили вопросы армяно-словенского сотрудничества
На полях саммита Восточного партнерства в Брюсселе премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром председательствующей в Совете ЕС Словении Янезом Яншой, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил словенскую сторону за вклад в развитие тесного сотрудничества между Арменией и ЕС и за эффективное продвижение совместных программ во время председательства Словении в ЕС. Никол Пашинян отметил, что правительство заинтересовано в развитии и укреплении партнерства как с Европейским союзом, так и со Словенией в различных сферах, в том числе в экономике. Глава правительства также коснулся институциональных реформ в Армении, подчеркнув, что они будут носить последовательный и решительный характер.
Янез Янша подчеркнул важность углубления отношений Армения-ЕС, добавив, что реализуемые в рамках Восточного партнерства программы могут придать новый импульс укреплению связей. По словам премьер-министра Словении, существует большой потенциал для сотрудничества, реализация которого будет способствовать эффективному осуществлению реформ в Армении.
Собеседники коснулись повестки саммита Восточного партнерства, происходящих на Южном Кавказе развитий, а также итогов состоявшейся в Брюсселе трехсторонней встречи премьер-министра Армении, председателя Европейского совета и президента Азербайджана.