ՌԴ Կրթության նախարարության աջակցությամբ «Հայաստանի պոեզիան ռուս բանաստեղծների թարգմանությամբ» միջազգային օնլայն-ակցիա կանցկացվի (Տեսանյութ)
15/12/2021 15:45
2021 թվականի դեկտեմբերի 16-17-ին անցկացվելու է «Հայաստանի պոեզիան ռուս բանաստեղծների թարգմանությամբ» միջազգային օնլայն-ակցիա՝ Ռուսաստանի Դաշնության Կրթության Նախարարության աջակցությամբ։
Ընթերցողների կողմից միջոցառումը կբեմադրվի 1916 թվականի գրքի հիման վրա, որը պատկանում է Ռուս գրականության աջակցության հիմնադրամին։ Հայ պոեզիայի աստղաբույլը կհնչի արծաթե դարի ռուս բանաստեղծների թարգմանությամբ։ Յու.Կ. Բալտրուշայտիսի, Կ.Դ.Բալմոնտի, Ա.Ա. Բլոկի, Ի.Ա. Բունինի, Վալերիա Բրյուսովի, Ֆեդորա Սոլոգուբի, Վ.Ֆ. Խոդասևիչի և ուրիշ բանաստեղծների կողմից։
Ավելի քան 10 երկիր մասնակցում է ծրագրի օնլայն հատվածին, ավելի քան 150 արտասահմանյան դպրոցների ռուսերեն լեզվի ուսումնասիրությամբ հետաքրքված աշակերտներ, արվեստագետներ, երաժիշտներ և այլ մասնակիցներ, ընդհանուր թվով ավելի քան 500 մարդ։ Մասնակցե՛ք միջոցառմանը, որը կոչված է ընդգծել ժողովուրդների բարեկամությունը և երկու լեզուների մեծությունը։
Բոլոր գրանցվածները համարվում են Ռուսաստանի Դաշնության կրթության նախարարության կրթական ծրագրի մասնակիցներ։ Մասնակցե՛ք միջոցառմանը և ստացե՛ք վկայական Ռուսաստանի Դաշնության կրթության նախարարության կողմից, ինչպես նաև Ռուս գրականության աջակցության հիմնադրամի վերապատրաստման ծրագրի մասնակցության թույլտվություն ։ Միջոցառման գրանցումը այս հղումով՝ ФПОЛ.РФ․

Пройдет международная онлайн-акция «Поэзия Армении в переводе русских поэтов» при поддержке Министерства просвещения РФ
15/12/2021 15:51
16 и 17 декабря 2021 года, пройдет международная онлайн-акция «Поэзия Армении в переводе русских поэтов» при поддержке Министерства просвещения РФ.
Мероприятие пройдет в виде постановки чтецов на основе книги 1916 года издания, которая находится в собственности Фонда поддержки отечественной литературы. Плеяда звезд армянской поэзии зазвучит в переводе русских поэтов серебряного века. Среди поэтов Ю.К. Балтрушайтис, К.Д.Бальмонт, А.А. Блок, И.А. Бунин, Валерия Брюсов, Федора Сологуб, В.Ф. Ходасевич и др.
К онлайн-части программы привлечены более 10 стран, учащиеся более 150 иностранных школ, проявляющих интерес к изучению русского языка, артисты, музыканты и другие участники, общей численностью более чем 500 человек. Примите участие в мероприятии, которое призвано подчеркнуть дружбу народов и величие двух языков!
Все зарегистрировавшиеся являются участниками образовательной программы Министерства просвещения РФ. Участвуйте в мероприятии и получите сертификат Министерства просвещения РФ, а также доступ к прохождению блока обучающей программы Фонда поддержки отечественной литературы! Регистрация на мероприятие на сайте ФПОЛ.РФ.