Հայաստանի արտահանման ծավալները դեպի ԵԱՏՄ երկրներ ավելացել են․ ՌԴ դեսպան
Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման և ԵԱՏՄ-ի ընդլայնման արդիականությունը առավել քան ակնհայտ է բոլոր նրանց համար, ովքեր ծանոթ են անդամ երկրների փոխհարաբերություններին և տարածաշրջանային իրողություններին, «Արմենպրեսի» փոխանցմամբ՝ Եվրասիական փորձագիտական ակումբի 7-րդ ամենամյա համաժողովին ասել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միության 7 տարվա գործունեությանը։
«Ռուսաստանը, Հայաստանը և մյուս անդամ պետությունները սերտորեն համագործակցում են ԵԱՏՄ-ում, և, քանի որ մենք հիմա Երևանում ենք, կուզեի հատուկ շեշտել հայկական կողմի կառուցողական, շահագրգռված մոտեցումը ինտեգրման զարգացման հարցերում: Հայաստանը մեծ դեր է խաղում երրորդ երկրների հետ ԵԱՏՄ-ի կապերի ընդլայնման գործում», - նշել է Ռուսաստանի դեսպանը:
Սերգեյ Կոպիրկինի խոսքով՝ Եվրասիական միության աշխատանքի կարևոր ուղղություններից մեկը դրա աշխարհագրության ընդլայնումն է՝ երրորդ երկրների և տարածաշրջանային ինտեգրացիոն միավորումների հետ կապերի հաստատման միջոցով:
Այսօրվա դրությամբ ԵԱՏՄ-ին անդամակցում է 5 պետություն՝ Հայաստանը, Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը, ԵԱՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ են ստացել Մոլդովան, Ուզբեկստանը և Կուբան, ևս 5 պետության՝ Չինաստանի, Իրանի, Վիետնամի, Սինգապուրի և Սերբիայի հետ ստորագրվել են տարբեր խորության առևտրային համաձայնագրեր:
Դեսպան Կոպիրկինը այդ համատեքստում հիշեցրել է, որ Երևանում 2019 թ. հոկտեմբերին կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին մասնակցում էին նաև Իրանի և Սինգապուրի ղեկավարները:
ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի ստացած տնտեսական օգուտները, ըստ դեսպանի, ակնհայտ են: Դրա մասին է վկայում ԵԱՏՄ-ի մյուս անդամ պետությունների հետ Հայաստանի փոխադարձ առևտրի աճը:
«Ընթացիկ տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում Հայաստանի արտահանման ծավալները ԵԱՏՄ երկրներ ավելացել են գրեթե 30 տոկոսով, ընդ որում, աճը գրանցվել է բոլոր գործընկերների հետ», - ասել է Ռուսաստանի դեսպանը:

Объемы экспорта Армении в страны ЕАЭС увеличились почти на 30% – посол России
Актуальность развития интеграционных процессов в рамках Евразийского экономического союза, расширения ЕАЭС более чем очевидна для всех, кто знаком с отношениями между государствами-членами и региональными реалиями. Как сообщает «Арменпресс», об этом на 7-й Ежегодной конференции Евразийского клуба экспертов заявил Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин, говоря о 7-летии членства Армении в Евразийском экономическом союзе.
«Должен сказать, что Россия, Армения и другие страны-члены тесно сотрудничают в рамках ЕАЭС. И так как мы сейчас находимся в Ереване, я хотел бы подчеркнуть конструктивный, заинтересованный подход армянской стороны в развитии интеграции. Армения играет большую роль в расширении связей ЕАЭС с третьими странами», - сказал посол России.
По словам Сергея Копыркина, одним из важных направлений работы Евразийского союза является расширение его географии за счет налаживания связей с третьими странами и региональными интеграционными объединениями.
В настоящее время членами ЕАЭС являются 5 стран: Армения, Россия, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Узбекистан и Куба в ЕАЭС в качестве наблюдателей.
В этом контексте посол Копыркин напомнил, что в заседании Высшего Евразийского экономического совета, прошедшего в Ереване в октябре 2019 года, принимали участие также руководители Ирана и Сингапура.
Об этом свидетельствует и рост взаимной торговли Армении с другими государствами-членами ЕАЭС.
«За первые 9 месяцев текущего года объемы экспорта Армении в страны ЕАЭС увеличились почти на 30%, при этом рост был зафиксирован со всеми партнерами», - сообщил Сергей Копыркин.