Արցախում թիվ մեկ օրակարգային հարցն անվտանգությունն է. ԱԺ պատգամավոր
Արցախում քաղաքական, հասարակական մակարդակում և պարզապես միջին վիճակագրական արցախցու համար թիվ մեկ օրակարգային հարցն անվտանգությունն է, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Յուրաքանչյուր հարց պտտվում է անվտանգության համակարգերի, Արցախի վերջնական կարգավիճակի և ապագայի նկատմամբ անորոշության համատեքստում։
Զարգացման, սոցիալական, ենթակառուցվածքային ծրագրերը կարևոր են, մարդիկ դրանց անհրաժեշտությունը զգում են, սակայն մեկ է՝ ցանկացած կարևոր որոշման հիմքում անվտանգությունն է։
Ակնհայտ է, որ կան հարցեր, որոնք միայն Հայաստանից և Արցախից չեն կապված և դրանց լուծումների հարցում հսկայական դիվանագիտական ջանքեր են պահանջվում, սակայն կան խնդիրներ, որոնց լուծումը համահայկական տիրույթում է, սակայն նույնիսկ այդ պարագայում գործուն քայլեր չեն ձեռնարկվում։
Շատ է քննարկում, թե որտեղի՞ց պետք է սկսել համակարգային լուծումները՝ Հայաստանի՞ց, թե՞ Արցախից։ Տեսակետները տարբեր են, սակայն ես ինքս կարծում եմ, որ գործընթացները պետք է սկսեն միաժամանակ և՛ Հայաստանում և՛ Արցախում։
Խորքում ամենամեծ խնդիրը կամ, այսպես ասեմ, պայքարի արդյունավետ լուծումների հիմքում գաղափարական դաշտի ճիշտ ուղենիշների սահմանումն է, եթե այս հարցը ճիշտ ձևակերպվի և հասցվի հասարակության լայն շերտերին, ապա գործընթացի հաջողությունը երաշխավորված կլինի», - գրել է ԱԺ պատգամավորը:

Тигран Абрамян: В Арцахе первоочередной вопрос повестки – безопасность
В Арцахе безопасность является первоочередным вопросом повестки на политическом, общественном уровне и просто для среднестатистического арцахца, написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Четь имею» Тигран Абрамян.
«Любой вопрос вертится в контексте неопределенности систем безопасности, окончательного статуса Арцаха и будущего.
Программы развития, социальные и инфраструктурные проекты важны, они необходимы людям, но все равно, в основе любого важного решения – безопасность.
Очевидно, что есть вопросы, которые не зависят только от Армении и Арцаха и для их решения требуются огромные дипломатические усилия, но есть проблемы, решение которых находится на всеармянской площадке, однако действенные шаги не предпринимаются даже в этом случае.
Много обсуждается, откуда нужно начать системные решения – с Армении или Арцаха. Есть разные точки зрения, однако я считаю, что процессы должны начатся одновременно и в Армении, и в Арцахе.
В глубине остается самая большая проблема или точнее, установление правильных идеологических ориентиров в основе эффективных решений борьбы. Если этот вопрос будет правильно сформулирован и доведен до широких слоев общества, то успех процесса будет гарантирован», - написал Тигран Абрамян.