Համոզիչ չէ ադրբեջանական գերությունից վերադարձած 4 զինծառայողների կալանավորումների իրավաչափությունը. ՄԻՊ
Համոզիչ չէ ադրբեջանական գերությունից վերադարձած 4 զինծառայողների կալանավորումների իրավաչափությունը, այս մասին հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Խոսքը, մասնավորապես, 2021թ. նոյեմբերի 14-ի և 16-ի ադրբեջանական զինված հարձակումներից հետո ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գերեվարված և գերությունից վերադառնալուց հետո Հայաստանում ազատությունից զրկված ՀՀ զինծառայողների մասին է: Այս հայտարարությունը հիմնված է «Նուբարաշեն» և «Արմավիր» ՔԿՀ-ներում նշված զինծառայողների, փաստաբաններից մի քանիսի հետ դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի առանձնազրույցների, փաստաթղթերի ուսումնասիրության ու համադրման վրա՝ հաշվի առնելով գերեվարման հանգամանքները և գերիների իրավունքների պաշտպանության ներպետական ու միջազգային գործիքակազմը:
Ըստ այդմ, այս եզրահանգման հիմքում են՝
1) Նշված զինծառայողներին վերագրվող արարքների, ինչպես նաև նրանց գերեվարման հանգամանքների ուսումնասիրությունը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում. դրանք չեն հրապարակվում, բայց գրությամբ կներկայացվեն քրեական հետապնդման մարմնին:
2) Քրեական դատավարության հետ կապ չունեցող՝ ՀՀ գործադիր և օրենսդիր մարմինների մի շարք բարձրաստիճան ներկայացուցիչների այն հրապարակային հայտարարությունները, որոնցով արվել են պնդումներ գերեվարված զինծառայողների նկատմամբ քրեական գործեր հարուցելու, նրանց արարքներում հանցագործությունների հատկանիշների առկայության մասին:
Բացի այն, որ նման հայտարարությունները խախտում են մարդու իրավունքները և չեն բխում օրենքից, առանցքային է, որ դրանք արվել են մինչև զինծառայողների վերադարձը ադրբեջանական գերությունից և ունեցել են կանխակալ բնույթ: Ընդ որում, դրանք լայն տարածում են ստացել հայաստանյան և միջազգային լրատվամիջոցներում:
Նշված հրապարակային հայտարարությունները խախտել են ՀՀ գերեվարված զինծառայողների անմեղության կանխավարկածի իրավունքը՝ որպես արդար դատաքննության հիմնարար բաղադրատարր:
Դրանք խնդիրներ են ստեղծել քրեական հետապնդման համար. առաջացրել են քրեական գործ քննող մարմինների վրա օրենքով չնախատեսված ազդեցության ակնհայտ չփարատված կասկածներ:
Այդ պնդումները ստեղծել են նաև կանխակալ պատկերացումներ հայաստանյան հասարակությունում և միջազգային հանրության տարբեր շրջանակներում նշված զինծառայողներին վերագրվող հանցանքներում նրանց մեղքի հաստատված լինելու առնչությամբ:
Ուստի, քրեական դատավարության հետ կապ չունեցող բարձրաստիճան պաշտոնյաների նշված հայտարարությունները քրեական հետապնդում իրականացնող մարմնի և կալանքի հարցերը քննող դատարանների համար առաջ են բերել կալանավորումների իրավաչափության հաստատման բարձր շեմ՝ առավել համոզիչ կերպով ու բարձր չափանիշով ցույց տալու, որ գերեվարված զինծառայողների նկատմամբ քրեական հետապնդումն ու առավել ևս նրանց կալանավորումները չեն արվել գործադիր ու օրենսդիր մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաների նշված հայտարարությունների ազդեցության ներքո: Դա անհրաժեշտ է անել նաև հրապարակային՝ հաշվի առնելով հարցի լայն հանրային հետաքրքրությունը և միջազգային լայն արձագանքները:
Այս պահի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ հիշյալ կալանավորումների իրավաչափությունն այդ շեմը չի բավարարում:
3) Առկա են բազմաթիվ ապացույցներ առ այն, որ ադրբեջանական Զինված ուժերը, իրավապահ մարմինները և այլ ծառայողներ հայ գերիների նկատմամբ գործել են տարբեր հանցանքներ: Դրանից բացի, ադրբեջանական իշխանությունները, գերիների իրավունքների միջազգային կանոնների խախտմամբ, արհեստական ձգձգել են և շարունակում են ձգձգել գերիների հայրենադարձությունը՝ նաև նրանց ընտանիքներին պատճառելով հոգեկան տառապանքներ:
Ուստի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրությամբ պարզաբանումներ կպահանջվեն այն մասին, թե ՀՀ քրեական հետապնդման մարմինն ինչ միջոցներ է ձեռնարկել ՀՀ զինծառայողների իրավունքների խախտումների, այն է՝ նշված հանցանքների մեջ մեղավոր անձանց պարզելու և նրանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելն ապահովելու ուղղությամբ:
4) Պարզաբանման է ենթակա նաև այն հարցը, թե քրեական քաղաքականության ինչ կանոններ են հիմք ընդունվում գերությունից վերադարձած զինծառայողներին կալանքի միջնորդություններ ներկայացնելու հարցում և ինչու հատկապես 2021թ. նոյեմբերի 14-ին ու 16-ին գերեվարված զինծառայողների համար ներկայացվեցին կալանքի միջնորդություններ, որոնք անմիջապես հաջորդեցին գործադիր ու օրենսդիր մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններից հետո:
5) Ստեղծված իրավիճակում պետք է պարզաբանվի նաև, թե ինչ միջոցներ է ձեռնարկել քրեական հետապնդման մարմինը գերությունից վերադարձած ու կալանավորված ՀՀ զինծառայողների ռեաբիլիտացիայի ուղղությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը նշված զինծառայողների բացի, ՔԿՀ-ներում դեկտեմբերի 14-ին առանձնազրույցներ է ունեցել նաև այն զինծառայողների հետ, որոնք կալանավորվել են՝ կապված նոյեմբերի 14-ի և 16-ի ադրբեջանական զինված հարձակումների հետ, բայց չեն գերեվարվել: Նրանց իրավունքների հարցով նույնպես գրություն կուղարկվի քրեական հետապնդման մարմնին:
Հատուկ նշում եմ, որ այս հայտարարությունով քրեական հետապնդման մարմինների կողմից նշված հարցերով քրեական գործեր կամ քրեական հետապնդումներ հարուցելը կամ չհարուցելը կասկածի տակ չի դրվում. այն վերաբերում է գերությունից վերադարձած 4 զինծառայողներին ազատությունից զրկելու, այն է՝ կալանավորելու իրավաչափությանը»,-ասված է ՄԻՊ հայտարարությունում։

Правомерность ареста вернувшихся из азербайджанского плена четырех военнослужащих неубедительна – омбудсмен Армении
16/12/2021 19:43
Правомерность ареста вернувшихся из азербайджанского плена четырех военнослужащих неубедительная, заявил Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«Речь в частности идет об армянских военнослужащих, которые лишены свободы после пленения  в результате агрессии вооруженных сил Азербайджана 14 и 16 ноября 2021 года и вернулись в Армению. Это заявление основано на беседах аппарата Защитника прав человека 14 декабря указанными военнослужащими,  несколькими  адвокатами в УИУ «Вардашен» и «Армавир», изучении и сопоставлении документов, учитывая обстоятельства пленения и международный инструментарий внутригосударственной защиты прав пленных.
Посему, в основе этого заключения:
1) Изучение инкриминируемых указанным военнослужащим деяний, а также обстоятельств их пленения в аппарате Защитника прав человека: они не публикуются, но будут письменно представлены в орган уголовного преследования.
2) Не имеющие связи с уголовным судопроизводством те публичные заявления ряда высокопоставленных представителей исполнительной и законодательной власти, в которых содержатся утверждения о возбуждении уголовных дел в отношении плененных военнослужащих, наличии в их действиях признаков преступления.
Помимо того, что подобные заявления нарушают права человека и не исходят из закона, важно то, что они были сделаны до возвращения военнослужащих из плена и носили предвзятый характер. Причем, они получили широкое распространение в армянских и иностранных средствах массовой информации.
Указанные публичные заявления нарушили презумпцию невиновности плененных военнослужащих Армении как один из основополагающих принципов справедливого судопроизводства.
Они создали проблемы для уголовного преследования: оказали непредусмотренное законом воздействие на расследующие уголовное дело органы.
Эти утверждения создали также предвзятые представления в армянском обществе и в различных кругах международного сообщества относительно доказанности вины военнослужащих в инкриминируемых им деяниях.
Посему не имеющие связи с уголовным судопроизводством заявления высокопоставленных должностных лиц создают высокий порог подтверждения правомерности арестов для осуществляющего уголовное преследование органа и рассматривающих вопрос ареста судей – наиболее убедительно продемонстрировать, что уголовное преследование в отношении плененных военнослужащих и тем более их аресты не совершены под воздействием заявлений указанных высокопоставленных должностных лиц исполнительной и законодательной власти. Это должно быть сделано публично, учитывая широкий общественный интерес и международную реакцию.
По состоянию на данный момент, изучения свидетельствуют о том, что упомянутые аресты не удовлетворяют этот порог.
3) Есть многочисленные доказательства того, что азербайджанские Вооруженные силы, правоохранительные органы и другие служащие совершили различные преступления в отношении армянских пленных. Кроме этого, азербайджанские власти, нарушая международные нормы и права военнопленных, искусственно затягивали репатриацию пленных, причинив душевные страдания их семьям.
Посему Защитник прав человек требует представить письменные разъяснение о том, какие меры были предприняты органом уголовного преследования Армении для выяснения виновных в указанных преступлениях – нарушении прав военнослужащих Армении – и для обеспечения их привлечения к уголовной ответственности.
4) Подлежит разъяснению также тот вопрос, какие правила уголовной политики принимаются за основание в вопросе представления ходатайств об аресте вернувшихся из плена военнослужащих, и почему ходатайства об аресте были представлены особенно в отношении плененных 14 и 16 ноября военнослужащих, которые последовали сразу после заявлений высокопоставленных должностных лиц исполнительной и законодательной власти.
5) В создавшейся ситуации должно быть также разъяснено, какие меры предприняли органы уголовного преследования для реабилитации вернувшихся из плена и арестованных военнослужащих.
Аппарата омбудсмена кроме бесед с указанными военнослужащими в УИУ 14 декабря, провел также беседы с военнослужащими, которые арестованы в связи с агрессией азербайджанских вооруженных сил 14 и 16 ноября, но не были пленены. В орган уголовного преследования будут направлены письма также относительно их прав.
Специально отмечаю, что этим заявлением не ставится под сомнение возбуждение или невозбуждение уголовных дел или уголовных преследований: оно касается лишения свободы вернувшихся из плена 4 военнослужащих, то есть правомерности ареста», - говорится в заявлении омбудсмена Армении.