Երկաթգծի՝ Հորադիզի հատվածի վերագործարկման համար 1 մլրդ դոլարից ավելի ներդրում է պահանջվելու. Նախարար (Տեսանյութ)
Շատ քիչ գումար է անհրաժեշտ, որպեսզի վերանորոգվի Հայաստանից դեպի Իրան տանող երկաթգիծը, լրագրողներին այս մասին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Երասխի մոտ, կարծեմ, մի քանի հարյուր մետրի վերանորոգման խնդիր է։ Մի քիչ ավելի խոշոր ներդրումը Մեղրիի հատվածում երկաթգծի վերականգնումն է, որը բավականին ծախսատար է», - ասաց նախարարը։
Նա նշեց, որ այդ հատվածում նախկին երկաթգիծն ամբողջությամբ ապամոնտաժվել է։
«Այդտեղ այս պահին հստակ նախագիծ չունենք և չունենք նաև մոտավոր գնահատական։ Բայց կարծում եմ, որ մինչև 200 մլն դոլարի սահմանում կարող է լինել ներդրումը։ Ավելի խոշոր ներդրումը սահմանից մինչև Հորադիզ՝ արդեն Ադրբեջանի տարածքում երկաթգծի կառուցումն է։ Այդտեղ 1 մլրդ դոլարից ավելի ներդրում է պահանջվելու, որպեսզի վերագործարկվի այդ հատվածը», - ասաց Վահան Քերոբյանը։

Для запуска железной дороги на участке Горадиза потребуется более 1 млрд. долларов – Ваан Керобян
Для восстановления железной дороги, ведущей из Армении в Иран, нужно очень мало денег, заявил сегодня журналистам министр экономики Ваан Керобян после заседания правительства.
«На участке Ерасха, кажется, нужно восстановить несколько сот метров. Восстановление железной дороги на участке Мегри требует более крупных инвестиций и довольно затратное», - сказал министр экономики.
Он отметил, что на этом участке прежняя железная дорога полностью демонтирована.
«На данном участке у нас пока нет конкретного проекта, нет также приблизительной оценки. Но думаю, что потребуются инвестиции в пределах до 200 млн. долларов. Более крупные вложения нужны для строительства железной дороги от границы до Горадиза, уже на территории Азербайджана. Для строительства этого участка потребуется более 1 млрд. долларов», - сказал Ваан Керобян.