Մեր քաղաքացիներն այսքան բարձր գնաճի պարագայում ավելի լավ են ապրում, քան մեկ կամ երկու տարի առաջ. Քերոբյան (Տեսանյութ)
16/12/2021 12:28
Իրականում մենք շատ անհանգստացած ենք գնաճի մակարդակով, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Թե՛ ներքին շուկայում, թե՛ ԵԱՏՄ գործընկերների հետ փորձում ենք գործիքներ գտնել, որպեսզի կարողանանք գնաճը զսպել։ Որոշակի ապրանքատեսակների նկատմամբ ԵԱՏՄ-ն արտոնյալ մաքսասակագնային քվոտաներ է սահմանել, դա հնարավորություն է տալու, որ այդ ապրանքախմբերը զուսպ գնաճ ունեն», - ասաց նախարարը։
Նա նշեց՝ աշխատանքները շարունակվում են Կենտրոնական բանկի և Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի հետ, որպեսզի առկա գործիքներն օգտագործելով՝ գնաճը զսպեն։
«Պետք է ասեմ, որ այս տարի ունենք իրական տնտեսական աճ, որը սպասածից շատ ավելի շատ է և դա թույլ է տալիս ասել, որ մեր քաղաքացիները նույնիսկ այսքան բարձր գնաճի պարագայում ավելի լավ են ապրում, քան մեկ կամ երկու տարի առաջ», - ասաց Քերոբյանը։

В условиях такой высокой инфляции наши граждане живут лучше, чем один или два года назад – Ваан Керобян
16/12/2021 13:07
В действительности мы очень обеспокоены уровнем инфляции, заявил сегодня журналистам министр экономики Ваан Керобян после заседания правительства.
«Как на внутреннем рынке, так и с партнерами по ЕАЭС мы пытаемся найти инструменты, чтобы сдержать рост цен. В отношении некоторых групп товаров ЕАЭС установил льготные таможенные лимиты, это позволит сдержать рост цен на эту группу товаров», - сказал министр.
Он отметил, что продолжаются также работы с Центральным банком и Комиссией по защите экономической конкуренции, чтобы сдержать рост цен с использованием существующих инструментов.
«Должен сказать, что в этом году у нас есть реальный экономический рост, который намного выше ожидаемого, и это позволяет сказать, что даже в условиях такой высокой инфляции наши граждане живут лучше, чем год или два года назад», - сказал министр.