Ադրբեջանցիները պատերազմի օրերին գլխատել են հայերին. վեց դեպք է արձանագրվել, մի մասը կանայք են
Ադրբեջանի կողմից սպանված քաղաքացիական անձինք հիմնականում եղել են տարեց, այդ թվում, նաև կանայք, ունեցել են հաշմանդամություն, հոգեկան առողջության խնդիրներ, այսօր հրավիրված քննարկմանն ասաց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ ներկայացուցիչ Աննա Մելիքյանը։
«Մարմինների վրա առկա են եղել խոշտանգման ու վատ վերաբերմունքի հետքեր. որոշ դեպքեր հայտնի են դարձել դեռևս պատերազմի ընթացքում. ընդհանուր առմամբ, այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը նկարահանել ու տարածել են այդ դեպքերը, թույլ է տալիս եզրահանգել, որ նշված պրակտիկան միտված էր ահաբեկելու քաղաքացիական բնակչությանը», - ասաց նա։
Մելիքյանի խոսքով՝ արձանագրվել է գլխատման վեց դեպք։
«Դեպքերը սպառիչ չեն, ուղղակի մանրամասն տվյալներ մենք ձեռք ենք բերել վեց դեպքի վերաբերյալ, սա ներառում է նաև կանանց. մի մասը կանայք են եղել. նրանց տարիքը բավականին մեծ է, տարեց մարդիկ են եղել ու դիմադրություն ցույց տալու որևէ հնարավորություն չեն ունեցել», - նշեց ՀԿ ներկայացուցիչը։
Աննա Մելիքյանն ասաց, որ Հադրութի 44-ամյա բնակիչը հոր հետ մնացել է տանն ու հոկտեմբերի կեսերին հայտնվել ադրբեջանական զինված ուժերի ձեռքերում. հունվարի 6-ին ու 8-ին ադրբեջանցիների կողմից տեսանյութեր են տարածվում համացանցում, դրանցից երկրորդում հադրութցուն առաջարկում են հրաժեշտ տալ. մարմինը հայտնվել է հունվարին ու, ըստ փորձագետի, հադրութցին սպանվել է հունվարի 14-ին կամ 15-ին։
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ ներկայացուցիչն ասաց նաև, թե բացահայտել են զենքը վայր դրած զինծառայողների ապօրինի սպանության դեպքեր. մանրամասն տեղեկություն է ձեռք բերվել ութ դեպքի վերաբերյալ, բայց նշված թիվը սպառիչ չէ. զինծառայողները ի վիճակի չեն եղել դիմադրություն ցույց տալու, եղել են ծանր վիրավորված, սպանվել են կապված ձեռքերով։

Азербайджанцы во время войны отрезали головы армянам: подтверждено шесть таких случаев
Убитые Азербайджаном гражданские лица в основном были пожилыми людьми, среди них есть также женщины, заявила сегодня в ходе обсуждения представитель общественной организации «Защита прав без границ» Анна Меликян.
Она отметила, что многие из них имели инвалидность, проблемы с психическим здоровьем.
«На телах есть следы пыток и плохого обращения, в некоторые случаи были известны еще в ходе войны. В целом, то обстоятельство, что ВС Азербайджана снимали это на видео и распространяли, позволяет сделать вывод, что указанная практика направлена на запугивание гражданского населения», - сказала она.
По словам Анны Меликян, подтверждены шесть случаев обезглавливания армян.
«Случаи не исчерпываются этим, просто у нас есть подробные данные о шести случаях, в том числе женщины в пожилом возрасте, у которых не было какой-либо возможности сопротивляться», - сказала представитель НПО.
Она также отметила, что в середине октября в руках азербайджанских военных оказался 44-летний житель Гадрута, который остался дома вместе с отцом. Азербайджанцы 6 и 8 января распространили в сети видеоматериалы, на одном из них предлагают жителю Гадрута попрощаться с жизнью. По мнению экспертов, он был убит 14 или 15 января.
Анна Меликян также сообщила, что у них есть данные о восьми случаях незаконного убийства военнослужащих, которые сложили оружие. Военнослужащие не могли оказать сопротивление, поскольку были тяжело ранены, их расстреляли со связанными руками.