«Հրապարակ». Մարությանը բանակցում է ավագանու անդամների հետ, որ գաղտնի քվեարկության ժամանակ չենթարկվեն Փաշինյանի կամքին
17/12/2021 09:44
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու նախագծին թեև միացել էր ավագանու 65 անդամից 43-ը, սակայն Մարությանին մոտ կանգնած աղբյուրների փոխանցմամբ՝ նա բավականին հանգիստ է և կարծում է, որ փակ քվեարկության արդյունքում մեծ մասը կողմ չի քվեարկի, և կտապալվի Փաշինյանի նախաձեռնությունը։ Նա կարծում է, որ շատերը Փաշինյանից վախենալով են ստորագրել, և եթե անգամ ոմանք դեմ են իր մնալուն, առավել դեմ են քաղաքապետի առաջին տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանի՝ քաղաքապետ դառնալուն։
Այժմ Մարությանը բանակցում է ավագանու անդամների հետ, որ գաղտնի քվեարկության ժամանակ չենթարկվեն Փաշինյանի կամքին։ Մանավանդ որ, եթե տապալվի իրեն անվստահություն հայտնելու նախաձեռնությունը, ապա ավագանին, ըստ օրենքի, մեկ տարի կզրկվի նման նախաձեռնությամբ հանդես գալու իրավունքից։ Սակայն ՔՊ-ականները վստահ են՝ եթե Փաշինյանը նպատակ է դրել ամեն գնով ազատվել Մարությանից, ապա կհրահանգի նկարել քվեաթերթիկները, ինչպես պարտադրում է անել ԱԺ փակ քվեարկությունների ժամանակ, և ներկայացնել որպես հավատարմության ապացույց։
Ի դեպ, մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ դեռևս 6 ամիս առաջ Փաշինյանը, Հայկ Մարությանին կառավարական առանձնատանն ընդունելով, ասել է, որ մինչև դեկտեմբեր ժամանակ է տալիս՝ «հարթելու թիմի հետ խզած հարաբերությունները, վերականգնելու անդամությունը ՔՊ-ին, հրապարակային աջակցություն հայտնելու իշխանությանը և այլն»։ Բայց Մարությանն անգամ հունիսի 20-ից հետո չի ենթարկվել։ Հիմա Փաշինյանի համբերությունը սպառվել է. նա նախ հոդված հրապարակեց Մարությանի դեմ, ապա հրահանգեց գործընթաց սկսել»։

«Грапарак»: Айк Марутян ведет переговоры с членами Совета старейшин
Газета «Грапарак» пишет, что хотя к проекту о вынесения вотума недоверия Айку Марутяну присоединились 43 из 65 членов Совета старейшин Еревана, однако он довольно спокоен и считает, что во время закрытого голосования многие не проголосуют и провалят инициативу Пашиняна.
«Он считает, что многие подписались, потому что боятся Пашиняна и если даже выступают против него, то еще больше против, чтобы мэром стал его первый заместитель Грачья Саркисян.
Сейчас Марукян ведет переговоры с членами Совета старейшин, чтобы во время тайного голосования не подчинялись воле Пашиняна. Тем более, если инициированный вотума недоверия провалится, то Совет старейшин, согласно закону, в течение года будет лишен права такой инициативы. Однако члены «Гражданского договора» уверены, что если Пашинян поставил перед собой цель любой ценой избавиться от Марукяна, то поручит сфотографировать избирательные бюллетени, чтобы потом представить в качестве доказательства, как это делает во время закрытого голосования в парламенте.
Кстати, как передают наши источники, еще 6 месяцев назад, когда Пашинян принимал Айка Марутяна на правительственной даче, он сказал, что дает ему время до декабря, чтобы «наладить отношения с командой, восстановить членство в "Гражданском договоре" и т.д.». Но Марукян не подчинился даже после 20 июня. Сейчас терпение Пашиняна иссякло, сначала он опубликовал статью против Марутяна, а потом приказал начать процедуру импичмента», - пишет газета.