Հայաստանն առաջին անգամ հայտնվել է հեռախոսները վարակելու և լրտեսելու համար լրտեսական ծրագրեր օգտագործող երկրների ցանկում. թիրախում քաղաքական գործիչներն են. Մարտիրոսյան
17/12/2021 12:43
Առաջին անգամ Հայաստանը, որպես պետություն, անմիջականորեն հայտնվել է այն երկների ցանկում, որոնք օգտագործում են լրտեսական ծրագրեր ներքին դաշտում մարդկանց հեռախոսները վարակելու և լրտեսելու համար, ֆեյբուքյան իր էջում գրել է տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
«Հայտնաբերվել է Մետայի - Ֆեյսբուքի և Սիթիզենլաբի կողմից։ Թիրախում քաղաքական գործիչներ և մեդիայի հետ կապ ունեցող մարդիկ են։ Օգտագործվել է մակեդոնական Cytrox ֆիրմայի արտադրության լրտեսական սոֆտը Անդրոյիդ և այֆոնների համար։ Մանրամասն ուսումնասիրությունները կարող եք գտնել այստեղ։ Ավելի մանրամասն, թե ում են վարակել՝ ես տեղյակ չեմ։ Վարակումը գնացել է կեղծ հղումներով, որոնք նմանակել են իրական կայքեր, օրինակ․ youtu-be[.]net։ ՍՄՍ-ների և մեսենջերներից ուղարկած հաղորդագրությունների միջոցով», - գրել է Սամվել Մարտիրոսյանը:

Армения впервые оказалась в списке стран, использующих шпионские программы для слежки за политическими деятелями – Самвел Мартиросян
17/12/2021 15:46
Армения как государство впервые оказалась в списке стран, которые используют шпионские программы для слежки и заражения телефонов политических деятелей и журналистов внутри страны, написал на своей странице в Facebook эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
«Это выявили компании Meta – Facebook и Citizenlab. Мишенью стали политики и имеющие отношение к СМИ люди. Для слежки использовался шпионский софт македонской фирмы Cytrox для смартфонов Android и iPhone. С исследованиями можно подробно ознакомится здесь. Кого именно заразили, я не знаю, но заражение происходило по ложным ссылкам, которые копировали реальные сайты, например youtu-be[.]net. С помощью SMS и отправленных с помощью мессенджеров сообщений»,- написал Самвел Мартиросян.