Կառավարությունը նախատեսում է 200 մլն դոլար ծախսել Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու 45 կմ հատվածը վերականգնելու համար․ Մհեր Գրիգորյան
18/12/2021 17:14
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է վերականգնել Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու 45 կմ հատվածը` ծախսելով մոտ 200 միլիոն դոլար, այս մասին ՏԱՍՍ-ի թղթակցին հայտնել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Ըստ փորձագետների նախնական գնահատականների` Հայաստանի տարածքով անցնող երկաթուղային գծերի հատվածների վերականգնման ինդիկատիվ արժեքը կկազմի մոտ 200 միլիոն դոլար: Ընդհանուր առմամբ երկաթուղային գծի երկարությունը Հայաստանի տարածքով կկազմի մոտ 45 կիլոմետր, իսկ ճանապարհի ընդհանուր երկարությունը ՝ մոտ 340 կիլոմետր», - նշել է Գրիգորյանը:
Մհեր Գրիգորյանի խոսքով՝ Հայաստանն Ադրբեջանի հետ կապող երկաթուղին կգործի «երկաթուղային փոխադրումների իրականացման միջազգային կանոններով, փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա՝ այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության շրջանակներում, որոնց տարածքներով այն կանցնի»։

Правительство Армении планирует потратить 200 млн долларов на восстановление 45 км отрезка железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз – Мгер Григорян
Правительство Армении планирует восстановить 45 км отрезка железной дороги Ерасх - Джульфа - Ордубад - Мегри - Горадиз, на что потратит примерно $200 млн. Об этом в субботу сообщил корреспонденту ТАСС вице-премьер республики Мгер Григорян.
«По предварительным оценкам экспертов, индикативная стоимость восстановления отрезков железнодорожных путей, проходящих по территории Армении, составит порядка $200 млн. Длина отрезка (по территории Армении – прим. ТАСС) в совокупности составит около 45 км, а общая длина пути – около 340 км», - отметил он.
По словам вице-премьера Армении, связывающий Армению и Азербайджан железнодорожный маршрут будет действовать «по принятым международным правилам осуществления железнодорожных перевозок, на принципах взаимности, в рамках суверенитета и юрисдикций стран, по территориям которых он будет проходить».