10 տարի բանակցել եմ մի սկզբունքի հիման վրա. ոչ թե ինչ ենք տալու, այլ՝ ինչ ենք ստանալու. ՀՀ 3-րդ նախագահ (Տեսանյութ)
Արցախյան երրորդ պատերազմի, դրա հանգամանքների և հետևանքների մասին խոսելիս ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ ինքը մշտապես կողմնակից է եղել փոխզիջումային տարբերակի հիման վրա Արցախյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ հայերի և միջազգային հանրության համար ընկալելի կարմիր գծերի շրջանակում:
«Այդ կարմիր գիծը, որ գծվել է հայ ժողովրդի արյամբ և արժանապատվությամբ` Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է: Ես 10 տարի անընդմեջ բանակցել եմ մի գերագույն սկզբունքի հիման վրա, այն է` ոչ թե ինչ ենք մենք տալու, այլ ինչ ենք ստանալու: Բանակցային բոլոր փաստաթղթերում մենք հետևողականորեն զարգացրել ենք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը վերաբերող մեխանիզմների, գործընթացների և միջազգային երաշխիքների կենսական մանրամասները: Ես թողել եմ բանակցային այնպիսի փաթեթ, որտեղ հայ ժողովրդի կենսական շահերը պաշտպանված էին, որտեղ Արցախի հայկական մնալը երաշխավորված էր, այն ընդունելի էր միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համար», - ՀՀԿ 17-րդ համագումարում հայտարարեց կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Նա ասաց՝ դիվանագիտական ճակատում մեր լեզուն երկար էր, մեր դիրքերն ամուր էին ոչ միայն բանակցային հմտությունների, Արցախի խնդիրը խորությամբ պատկերացնելու, աշխարհի հզորների հետ ճիշտ աշխատանքի, այլև մեր փառապանծ բանակի շնորհիվ, որը հաղթանակ էր կերտել Արցախյան առաջին պատերազմում, որը տապալել էր Ադրբեջանի հեռահար ծրագրերը ապրիլյան պատերազմում և որը շարունակական արդիականացմամբ, սեփական սխալներն ուղղելու ու բարձր հայրենասիրական ոգու շնորհիվ պատրաստ էր ստիպել թշնամուն` մի լավ ծեծ կերած վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ:

Я десять лет беспрерывно вёл переговоры на основании одного верховного принципа, а именно: не о том, что мы отдадим, а о том, что мы получим – третий президент Армении
Третий президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что всегда был сторонником мирного урегулирования Арцахской проблемы на основе компромиссного варианта в рамках приемлемых для нас и международного сообщества красных линий.
«Эта красная линия, которая начертана кровью и достоинством армянского народа, – право народа Арцаха на самоопределение. Я десять лет беспрерывно вёл переговоры на основании одного верховного принципа, а именно: не о том, что мы отдадим, а о том, что мы получим. Во всех переговорных документах мы последовательно развивали жизненно важные детали, касающиеся механизмов, процессов и международных гарантий реализации права народа Арцаха на самоопределение. Я оставил такой переговорный пакет, в котором жизненные интересы армянского народа были защищены, в котором было гарантировано, что Арцах останется армянским, это было приемлемо для международного сообщества, в частности для стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - заявил Серж Саргсян на 17-ом съезде Республиканской партии Армении.
Он отметил, что на дипломатическом фронте они свободно говорили, а позиции Армении были прочны.
«На дипломатическом фронте мы свободно говорили, а наши позиции были прочны не только благодаря переговорному мастерству, глубокому представлению Арцахской проблемы, правильной работе с сильными мира сего, но и благодаря нашей славной армии, которая выковала победу в Первой Арцахской войне, которая сокрушила далеко идущие планы Азербайджана в Апрельской войне и которая, непрерывно модернизируясь, исправляя собственные ошибки и обладая высоким патриотическим духом, была готова заставить врага, хорошенько побитого, вернуться за стол переговоров», - сказал Серж Саргсян.